Když se řekne včela, každému se vybaví včelí úl, sladký med, drobný blanokřídlí hmyz, ale málokdo si vzpomene na zázračnou látku jménem propolis!

Propolis má spoustu synonym jako třeba smoluňka, včelí kyt či tmel nebo dluž.

Propolis
Propolis

A co to vlastně propolis je?

Propolis je včelí výrobek. Včely ho vytváří ze surovin, které sbírají na rostlinách, jež obsahují pryskyřičné látky jako je třeba bříza či olše. Propolis příjemné voní a jeho barva kolísá podle toho stáří a původu. Nicméně většinou jde o barvu žlutou až hnědou. Včelaři propolis získávají buď speciálními pomůckami, nebo jej seškrábou z rámků a úlů.

Propolis je znám již od starověku a používá se pro desinfekci – brání rozvoji hub a plísní, léčbu – má antibakteriální účinky a snižuje bolest. Může pomoci při bolesti zubů nebo se díky němu můžeme zbavit bradavic.

Propolis můžete získat v surovém stavu, jako tinkturu nebo součást mastí

Surový propolis je skvělý na odstranění bradavic, kousek propolisu se přilepí na bradavici a ta se do několika dnů ztratí. Mast s propolisem se nechá použít i místo jeleního loje na rty a popraskané ústní koutky, také ji můžete použít na odřený nos při nachlazení, na různé stroupky a ranky a také na popraskané paty.

Přípravky s propolisem seženete v lékárně, drogerii nebo u dobrého včelaře.