Není skvrna jako skvrna. Ta inkoustová může být povedenou radostí (čtěte starostí). Právě při manipulaci s inkoustovou cartridgí při obsluze tiskárny často dochází k menším katastrofám. Inkoustový útok nemusíte schytat jen vy, ale také vaše oděvy, podlaha, nábytek nebo koberec. V TisknuLevne.cz však víme, jak a s čím vyrazit do boje – nandejte to inkoustovým skvrnám a nenechte potřísnit sebe či své okolí!

Bez odkladu

Když už se stane neštěstí, na nic nečekejte a vyrazte do protiútoku. Čím více si dáte na čas, tím obtížnější bude kaňky nebo skvrny odstranit – mnohdy navíc platí, že je neodstraníte vůbec. Mějte vždy při ruce hadřík, čistící prostředek a obyčejnou vodu. Nezáleží však jen na původu skvrny, ale také na materiálu, který je ušpiněný. Proto přinášíme tipy pro každý z nich – a jednu vychytávku, která vám ušetří nervy – prevenci!

Nábytek a podlaha

Pokud kaňku schytá nábytek, stůl, samotná tiskárna nebo podlaha, pak je odstranění nežádoucích flíčků buď poměrně jednoduché – nebo naopak nemožné. Vlhkým hadříkem rychle setřete skvrnu, propláchněte a opakujte s běžným čistícím prostředkem. Na odolné povrchy pomůže obyčejný saponát, ale můžete využít i běžný čistič, který najdete v kuchyňce v práci i domácnosti. Poměrně slušným pomocníkem je rovněž čistící prostředek, který obsahuje alkohol.

Nemáte takový při ruce? Pak vsaďte na starou dobrou pomocnici sodu. Jedlá soda je vychvalovaná v kuchyni i při úklidu – jako šikovný a levný víceúčelový prostředek. Stačí smíchat zmíněnou jedlou sodu s vodou a vytvořit mírně hustou pastu, kterou znečištěné místo vyčistíte. Poté, co použijete přípravek, omyjte místo vodou a čistým hadříkem. Skvrna není fuč ani po důkladném čištění? Některé pórovité povrchy lze čistit jen velmi obtížně – a skvrna zůstává na svém místě. Proto se vyplatí dodržovat zásady při manipulaci s inskoustovou cartridgí a nehodě, která může znehodnotit okolí tiskárny, předejít.

A jejda, koberec nebo čalounění

Inkoustová skvrna na koberci či čalouněné židli rozhodně nepotěší – ani doma, ani v kanceláři. Jak postupovat při této nehodě? Rychle setřete přebytečný inkoust. Následně můžete připravit jednoduchý čistící roztok. Smíchejte obyčejný přípravek na nádobí (jednu lžíci) se dvěma šálky studené vody. Pomocí čistého hadříku a roztoku přetírejte skvrnu. Opakujte. Na závěr doporučujeme setřít přebytečný mycí roztok hadříkem napuštěným čistou vodou a nechat vysušit. Ne vždy se však podaří inkoustového strašáka zbavit –  pak už pomůže jedině výměna koberce nebo přečalounění.

Aby bílá bílou byla

Nová bílá košile a inkoust. Že to nejde dohromady? Někdy bohužel jde. Pokud se vám taková nehoda stane doma, je to snadné – většinou najdete prací mýdlo nebo prostředek na skvrny. V práci pomůže opět čistící sprej na bázi alkoholu nebo mýdlo. V obou případech je důležité co nejrychleji skvrnu navlhčit čistým mokrým hadříkem nebo houbičkou. Po mírném zaschnutí pak můžete nanést alkoholový čistič nebo prací prostředek (šikovná je klasika v podobě jádrového mýdla).

Zatímco doma vyřešíte velkolepé finále vhozením špinavého oděvu do pračky, v zaměstnání si budete muset pomoci dalším čistým vlhkým hadříkem a postupným zaschnutím. Nezapomeňte, že může být žádoucí vyprat košili hned několikrát – ale ani tato možnost vám nemusí zaručit úspěch.

S prevencí se nespletete

Co napsat závěrem? Patříte-li mezi nešiky, máte hned dvě možnosti:

Přenechat úkol obsluhy a výměny náplní do tiskárny někomu jinému, nebo se do toho pustit – ale pořádně se připravit. S opatrností nejdál dojdeš – a skvrny nedojdou nikam. Jak na to? Vybavte se praktickými rukavicemi, protože odstranění inkoustu je obtížné také z kůže. Před výměnou můžete okolí pokrýt novinami nebo fólií – jedině tak budete mít jistotu, že skvrna skončí v koši a ne ve vaší kanceláři.

Hoďte na sebe staré triko, které je možné ušpinit a stane se tak trochu ochraným oděvem. Pozornost věnujte sundávání krytky – dbejte na zvýšenou opatrnost. Protože inkoust může vystříknout, manipulujte s náplní klidně a zbytečně s ní nepohybujte. Pozor také na její mačkání, stačí pár kapek inkoustu a skvrna je opět na světě.

Prostě a jednoduše – vyměňujte náplň s rozvahou a připraveni – jedině tak si nemusíte dělat starosti s variantou, že se vám nepodaří skvrny opdstranit. Nebo můžete vsadit na laserovou tiskárnu, kde inkoustový zásah nehrozí. A máte vyhráno!

Před nákupem inkoustu si také nezapomeňte zjistit, jakou tiskárnu doma máte. Abyste nedopadli jako zákazník při návštěvě jedné z více než 50 kamenných poboček TisknuLevne.cz:

Z: „Já bych chtěl černej inkoust do tiskárny.“

TL: „A do které?“

Zákazník dlouze přemýšlí: „No, jak bych to řekl, …Je taková hranatá…To je snad jedno ne?“

TL: „Není, existuje několik tisíc typů tiskáren a je potřeba vědět typ tiskárny nebo náplně“

Zákazník opět dlouze přemýšlí a pak beze slova odchází.