Před denním světlem bychom neměli zalézat do temného zákoutí, ale naopak zajisti, abychom ho měli doma dostatek. Důvod je prostý, přirozené světlo jsou společně s čerstvým vzduchem základní esencí zdravého bydlení. A v době, kdy většinu času trávíme mezi čtyřmi stěnami, se může dlouhodobá absence těchto složek výrazně podepsat na kvalitě našich životů. Nedostatek světla vede k výkyvům nálad, apatii i depresím. Navíc má i další, neméně vážné dopady na zdraví. Jenomže jak neposedné sluneční paprsky zkrotit, aby se jich do interiéru dostávalo optimální množství? Znamenitou volbou je venkovní stínění v podobě žaluzií a rolet.

Řešení, které uspokojí i náročné

Nejlevnějšími a nejrozšířenějšími zástupci stínící techniky jsou interiérové žaluzie a rolety. Svůj účel, tedy stínění, plní více méně dobře, ale nesmíte od nich čekat nic navíc. A měli byste vůbec? Vždyť si je pořizujeme kvůli regulace intenzity světla, což zvládají, tak proč pomýšlet na další funkce? Třeba proto, že díky venkovním žaluziím a roletám můžete z dlouhodobého hlediska výrazně ušetřit za energie, a navíc získáte atraktivní bezpečnostní prvek.

Jak vám změní život venkovní žaluzie?

Začněme tím, k čemu by měly kvalitní venkovní neboli předokenní žaluzie sloužit především. Z hlediska stínění jsou na tom o úroveň výše před běžnými (interiérovými) žaluziemi, protože umožňují tzv. blackout neboli úplné zatemnění. Lamely tvoří v uzavřeném stavu dokonale celistvou plochu, která nepropouští sluneční záření. Tato vlastnost přichází vhod například v momentě, kdy potřebujete dříve na kutě, ale venku je stále vidno. Ale v podstatě je jen na vás, do jakého úhlu lamely nakloníte – a kolik světla dovnitř vpustíte. Díky venkovním žaluziím můžete sluneční paprsky regulovat podle libosti. V tomto směru za žaluziemi pokulhávají venkovní rolety, jejichž lamely jsou pevně spojeny.

Zmínili jsme potenciální úsporu za energie, a právě ta je pro většinu lidí velkým lákadlem. Jak venkovní žaluzie a rolety souvisí s náklady za vytápění či chlazení? Vysvětlení je nasnadě: hliníkové lamely efektivně odráží teplo a v letních měsících přispívají k udržení tepelné pohody. Zabraňují nežádoucímu přehřívání (o cca 6-9 °C) a fungují jako přirozená klimatizace. V zimě zase výrazně zlepšují izolační vlastnosti oken.

Popojeďme dále. Venkovní stínící systémy jsou zajímavé také díky zvukově-izolačním vlastnostem. Kdo bydlí na rušnějším místě, moc dobře ví, jak se může hluk podepsat na kvalitě spánku. Uzavřením lamel se intenzita zvuku z exteriéru podstatně snižuje. V případě provedení s vlisovanou gumou po celé délce lamel je efekt ještě lepší.

Že venkovní žaluzie a rolety chrání soukromí, protože přes ně není vidět, je jasné i bez dalšího vysvětlování. Ale jak ovlivňují celkovou úroveň zabezpečení domu? Žaluzie stěžují přístup k oknu a mohou potenciálního zloděje odradit. Skutečně silnou bariérou jsou však teprve předokenní rolety. Překonat je není snadné a většina pachatelů to raději vůbec nezkouší. Za pozornost stojí také možnost automatického řízení. Venkovní stínící techniku lze ovládat prostřednictvím chytrého telefonu i v době vlastní nepřítomnosti.

Chcete se o venkovní stínící technice dozvědět více?

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy žaluzií a rolet? Je možná montáž svépomocí? A co ještě je dobré o venkovním stínění vědět? Zeptejte se odborníků ze specializovaného e-shopu Lebona.cz a budete mít jasno. Mimo jiné vím poradí také ohledně bioklimatické pergoly. Blíží se jaro a je čas udělat radost sobě i celé rodině pohodovým zákoutím k relaxaci na čerstvém vzduchu.

Předchozí článekBudování pevného vztahu začíná už na seznamce
Další článekSladká oslava Mezinárodního dne žen