Denní teplota se každým dnem zvyšuje a láká ven nejen nás, ale i nejrůznějších parazity, mezi nimi
i nebezpečná klíšťata. Málokdo jim v tomto období věnuje pozornost. Na klíšťata je přece ještě brzy, ne? Opak je však pravdou. Právě teploty okolo 20 °C nejvíce vyhovují klíšťatům.

Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vysoké trávě, dávat pozor bychom si však měli i v městských lesoparcích. Nejobezřetnější se vyplatí být právě v období od dubna do října.

Nákaza může vést až ke ztrátě sluchu či epilepsii

Infekce, zvaná borelióza, je nejčastější nemoc přenášena klíšťaty. Odhaduje se, že je jí nakaženo okolo pěti až deseti procent klíšťat, a počet pacientů trpících nemocí dosahuje až ke čtyřem tisícům za rok. Často se dá vyléčit antibiotiky, může však vést až k zánětu mozkových blan. Ten se u lidí nevyskytuje příliš často, jedná se však o velmi nebezpečné onemocnění, na které zemře zhruba 10 procent nakažených pacientů. U některých případů je spojen s vážnějšími dlouhodobými důsledky, jako je ztráta sluchu, epilepsie, hluchota či mentální retardace.

Encefalitida se často plete s chřipkou

Pět se pacientů ročně se nakazí klíšťovou encefalitidou, přičemž tato čísla se každý rok zvyšují. Zatímco v roce 2016 bylo evidováno 565 nakažených osob, v loňském roce už to bylo o dvacet procent více. Infikovaná klíšťata se v současné době nacházejí ve všech koutech republiky, nicméně nejvyšší výskyt se uvádí v Jihočeském, Středočeském, Plzeňském kraji a na Vysočině.

Průběh nemoci v první fázi připomíná chřipku, poté přechází k dlouhodobému poškození nervového systému, který se projevuje ztuhnutím svalů na šíji, svalovým třesem, závratěmi, poruchami spánku, paměti a dezorientace. Asi u jedné čtvrtiny nemocných dochází ke vzniku trvalých následků. Patří k nim například obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese.

Prevence? Pomůže očkování i pojistka

Očkování je účinnou prevencí proti nákaze. Přestože počet nakažených stále stoupá, očkovaných lidí je stále málo. Podle odhadů se jedná zhruba o 20 procent populace. Poměr je navíc mnohem menší u starších pacientů, kde je riziko nejzávažnější. Pokud nechcete mít na pobyt v přírodě špatné vzpomínky, nechte se očkovat. Lze jej provádět během celého roku.

Bohužel i řádná prevence nemůže vyloučit velké riziko nákazy. V případě, že onemocníte lymskou boreliózou, klíšťovou encefalitidou či jinou vážnou chorobou, může vás to vyřadit z běžného života i na několik měsíců. Kromě dlouhodobých dopadů na zdraví jsou tato onemocnění spojena také s dlouhou pracovní neschopností, a tedy s výpadkem pravidelných příjmů.

S neplánovanými finančními komplikacemi spojenými nejen s léčbou pomáhá například pojištění proti vážným nemocem, které nabízí Pojišťovna České spořitelny v rámci životního pojištění FLEXI. Pokud si jej navíc sjednáte v období od 1. dubna d 30. června 2018, vyplatí vám pojišťovna dvojnásobek sjednané částky. Tato akce se vztahuje právě vážná onemocnění způsobená klíštětem, tedy na klíšťovou encefalitidu, lymskou boreliózu i meningitidu.

Předchozí článekCeloroční terasy
Další článek4 seriálové děti, které vás dostanou do kolen!