Dnes více než kdykoliv předtím závisí naše práce na technologiích. Práce na projektech (a obzvláště v týmu) vyžaduje, abychom byli stále propojeni a měli přístup k informacím a datům. Zkrátka abychom mohli k plnění stanovených cílů používat všech technologických vymožeností. Technologie jsou pro firmu zcela klíčové a firemní data jsou jen s mírnou nadsázkou novodobé zlato. Přečtěte si, proč je důležité IT aktiva efektivně spravovat a jak vám s tím pomůže asset management.

Co je asset management?

K zodpovězení této otázky si musíme nejdříve ujasnit, co je IT aktivum. Jednoduše řečeno, IT aktiva jsou firemní technologie. Ať už hardware, jako jsou třeba počítače, nebo software, který je na těchto počítačích nainstalovaný. Patří sem ale i data a informace, které jsou pro společnost cenné. Ze své podstaty mají IT aktiva jen omezenou životnost (technologie zastarávají). Pokud ji chcete prodloužit a využívat jejich potenciál naplno, měli byste aktiva proaktivně řídit. Toho nejlépe docílíte správou aktiv, tedy asset managementem.

Asset management je tedy soubor procesů, které dokumentují životní cyklus IT aktiv v organizaci s cílem se o ně co nejlépe starat. To znamená pravidelnou údržbu, aktualizace, výměnu zastaralejších verzí za novější atp.

Hardware asset management se stará o fyzické technologie a komponenty, software asset management má na starosti potom programy, aplikace, licence apod. A jak je známo, o co se dobře staráme, to zpravidla lépe funguje a déle vydrží.

® Tip: Podívejte se, proč outsourcovat IT.

K čemu je asset management?

Pokud máte přehled o tom, jaká IT aktiva ve firmě máte, můžete s nimi lépe pracovat a dosáhnout větší efektivity. Udělejte si proto jasno v tom, jaké programy a aplikace ve firmě opravdu používáte – proveďte hardwarový a softwarový audit. Díky tomu zjistíte, zda nějaké licence neplatíte zbytečně a zda jsou využívané programy pravidelně aktualizované a zabezpečené.

Poté, pokud je to možné, slučte procesy a využívejte v celé firmě na jednu konkrétní věc jen jeden určený program (aplikaci) místo toho, aby byla data a komunikace roztroušená všude možně. Zabráníte tak zbytečnému chaosu, a navíc ušetříte za nepotřebné licence a snížíte tak firemní náklady. Možná ale naopak zjistíte, že vám nějaká důležitá IT aktiva naopak chybí. Pak jen díky povědomí o tom, co už ve své firmě máte, můžete snáze vybrat.

Zvýšená kontrola nad technologiemi také vede k dodržování bezpečnostních a právních zásad a snižuje možná rizika. Díky asset managementu tedy jednoduše získáte jasný přehled o počtu i stavu firemních IT aktiv a podle toho snáze podniknete potřebné kroky – ať už to budou aktualizace zastaralých programů, nebo úplné vyřazení nepotřebných technologií.

Proč outsourcovat IT asset management?

Správu majetku mnohdy raději přenecháváme odborníkům. A s IT aktivy je to stejné – je zkrátka výhodnější je svěřit do rukou profesionálů. Mimo to privátní správa aktiv může zaměstnat celý váš IT tým, který navíc mnohdy malé firmy ani nemají. Pokud máte ve firmě pouze jediného „ajťáka“, bude mít určitě už teď práce až nad hlavu. Uvolněte mu proto ruce a asset management outsourcujte. Ušetříte tak čas i náklady a zároveň získáte dokonalý přehled o svých aktivech.

Firma, které asset management outsourcujete, nejprve provede audit, kdy zmapuje všechna IT aktiva, která máte. Poté nastaví procesy a životní cyklus aktiv a vše bude nadále průběžně sledovat a vyhodnocovat – když něco nebude správně, napraví to. Vy se zatím můžete nerušeně a naplno věnovat své práci.

Předchozí článek7 tipů, jak na marketing malého a středního podniku
Další článekPorovnanie NordVPN s Trust.zone: Kto má lepšie hodnotenie