A jaký pracovní oděv nosíte vy?

Ať už je člověk v pracovním procesu v kanceláři nebo na stavbě, je to dress code, který ho charakterizuje. Se standardním pracovním oděvem se setkáme třeba i ve své vlastní kuchyni. Určitě uhádnete, že se jedná o zástěru. Pracovní oděvy se však mohou velmi lišit i v rámci jednoho oboru – zejména podle činnosti, kterou pracovník vykonává. Tak je tomu například ve stavebnictví.

Pracovní oděv a obuv – preventivní ochrana při práci

Pracovní oděv a pracovní obuv slouží především jako preventivní ochrana při práci. Důležité jsou zejména při práci, která je riziková. I když se nebude jednat o práci s rizikem, kvalitní pracovní oděv a pracovní obuv ochrání člověka alespoň před zašpiněním a nepříznivými klimatickými podmínkami. Tam, kde je třeba zachovávat maximální čistotu, se používají jednorázové pracovní oděvy.

Pracovní oděvy se speciálními vlastnostmi

Mezi běžné pracovní oděvy patří například klasické montérky. Montérky jsou dnes běžné ve třech základních variantách. Buď jako celá montérková kombinéza, nebo jako kalhoty do pasu či montérky s laclem v kombinaci s bundou. Pracovní oděvy nacházejí široké uplatnění nejen v zaměstnání, ale také třeba v domácí autodílně, při práci na zahradě nebo na stavbě. Jedná se prakticky o univerzálnější pracovní oděv pro všechny kutily. V závislosti na tom, čemu se člověk věnuje, se někdy velmi hodí pracovní oděvy se zesílenou vrstvou v oblasti kolen a loktů. Nedílnou součástí pracovních oděvů a pracovní obuvi by měly být samozřejmě i pracovní rukavice. Patří mezi nejdůležitější prevenci proti pracovním úrazům.

V různých provozech se používají pracovní oděvy se speciálními vlastnostmi. Například pracovní oděvy s vysokou viditelností, nehořlavý pracovní oděv, kyselinovzdorný pracovní oděv, antistatické pracovní oděvy, pracovní obleky protipořezové a další.