Jaké materiály se používají na dnešní kravaty a jak tomu bylo v dobách minulých? Barevné šátky kolem krku, které nosili chorvatští žoldnéři ve službách Ludvíka XIII., se vyráběly z mnoha různých materiálů – jak z hrubých látek, tak i z jemné bavlny nebo hedvábí, kterým se honosili spíše vojáci od důstojníka výše.

Kravaty
Kravaty

Kravaty, doplněk pro muže

V dnešní době jsou na trhu víceméně tři možnosti – kravaty z čistého hedvábí, které jsou nejkvalitnější a samozřejmě i nejdražší (hodí se hlavně na velmi významné akce nebo tam, kde se prostě chcete ve společnosti zablýsknout), kravaty z mikrovlákna, které je vlastně do jisté míry nízkorozpočtovou imitací hedvábí a hodí se vzít si je prakticky kamkoliv – a do třetice – kravaty z „obyčejného“ polyesteru, které jsou vhodné na méně významné společenské akce nebo pro denní nošení do zaměstnání.

Hedvábí nebo bavlna

Hedvábí je více než klasickou záležitostí, která se nemačká a nedá se jen tak ušpinit (ovšem pokud se to podaří, je čištění velmi zdlouhavá záležitost, kterou je vhodné svěřit odborníkům). Rozlišujeme dva druhy hedvábí – tkané a potištěné. Tkané hedvábí je vůbec nejkvalitnějším materiálem, hodí se hlavně k vlněnému saku nebo obecně k silnějším látkám. Potištěné hedvábí naopak umožňuje vytvořit jakýkoliv vzor, co si jen dovedete představit – působí lehčím dojmem a je vhodné spíše pro varianty obleků, které nepůsobí zrovna „masivně“, tedy spíše letní verze.

Polovina minulého století přinesla na světové a evropské trhy s kravatami další velmi konkurenceschopný materiál – polyester (chcete-li silon). Nejde rozhodně o nic nekvalitního, ale polyesterové kravaty postrádají nádherný lesk hedvábí a nejsou tak vhodné pro opravdu slavnostní příležitosti.

Na pultech obchodů se ale můžeme setkat i s pletenými kravatami z čisté vlny (určeno výhradně pro volnočasové aktivity). V moderní době je také typické, že se do hedvábných kravat přidává trochu teflonových vláken, aby se zamezilo zašpinění – což je ale spíše jen takový nepodařený experiment, alespoň to soudí odborníci na slovo vzatí.

Nejlepší volbou tak pro pány zůstává kravata z hedvábí, je stoprocentně univerzální a je možné si ji vzít prakticky kamkoliv.

Redakce StyleMag.cz

Předchozí článekCo to plazmalifting je?
Další článekJaký pánský svetr si vyberete?