Pomalu se otepluje, už nemusíme nosit zimní bundy a několik vrstev oblečení. Lesy a parky se pomalu vybarvují. Každý národ slaví příchod jara po svém. V Ázerbájdžánu se tato oslava nazývá Novruz, je považována za státní svátek a lidé mají pracovní volno dokonce celý týden.

Tato tradice, která v překladu znamená nový den, je měsíc trvající oslava, během níž se baví celý národ. Přípravy na tento svátek jsou mimořádné. Každý týden je spojen s jedním ze čtyř základních elementů. Těmto týdnům říkají Azerbajdžánci “charshabas”. Podle tradice je první v charshabas oslavován element vody. Lidé věří, že voda v tento týden vše očistí a omyje.
Následující týden je po vzoru ohně. Lidé přes něj během této doby skáčou a věří, že je zbaví všeho špatného, co ovlivňuje jejich zdraví či denní život. Poté mohou začít nový rok s novými myšlenkami a nadějemi. Třetí týden je věnován elementu větru. Podle toho jak silný vítr je, tak silný bude i následující rok.  Poslední týden je nejdůležitějším týdnem. Element země, který se pojí s oficiálním začátkem jara. V tento moment začíná to, na co se těší celá země – oficiální oslavy, na které je vyhlášeno týdenní pracovní volno.

Rodiny se scházejí u velkých stolů, na kterých je připraveno alespoň 7 chodů. Během tohoto týdne se děvčata snaží nalézt své budoucí muže. Vezmou si svíčku a postaví se před zrcadlo, kde se jim podle pověsti může objevit manžel. Velkou a důležitou část Novruzu sehrává i komediální představení, ve kterém Kosa a Kecel, představitelé zimy a jara, soupeří. Na konci tohoto představení jaro poráží zimu. Tato hra je velmi oblíbená v celém Azerbajdžánu.

Novruz je jednou z nejstarších a nejzajímavějších tradic, která se předává po celé generace. Od roku 2010 byl dokonce oficiálně zařazen na seznam památek UNESCO.

Předchozí článekZážitky jako nevšední svatební dary
Další článekRodinná firma z Vysočiny získala celosvětově nejuznávanější ocenění za design