Sluníčko svítí a vy už se nemůžete dočkat, až budete lenošit na zahradě?

Zahrada se probudila ze zimního spánku, bazén je vyčištěný, tráva se zelená a nábytek je na svém místě?

Pak už vám ke štěstí chybí jen vhodný slunečník a můžete relaxovat.

Opalování miluje snad každý, ale to neznamená, že netoužíte i po nějakém koutku, kde bude příjemný stín, poskytující azyl před příliš silnými slunečními paprsky. Místečko, kam si půjdete odpočinout, trochu se osvěžit, ochladit, případně si vypít ledový čaj či kávičku. Natáhnete se pod zahradní slunečník na lehátko, nasadíte sluneční brýle a necháte se ovíjet jemným vánkem.  Jak takový slunečník vybrat?

Účel zahradního slunečníku

Než se vydáte na nákupy, promyslete si, kam budete slunečník chtít umístit a co má všechno splňovat. Jiný druh slunečníku potřebujete k zastínění zahradního nábytku, kdy bude plnit funkci hlavního stínícího prvku z celé zahrady.

Odlišný typ zahradního slunečníku si koupíte, když chcete jen doplněk k pergole, na terasu, k bazénu či jen jako stínění nad dětské pískoviště. Rovněž si dopředu promyslete, kolik osob se bude pod slunečníkem vyskytovat. Samozřejmě to bude jen hrubý odhad, ale vždy je lepší počítat s vyšším počtem, aby byl prostor do zásoby.

Obecně lze říci, že by se měl kupovat větší průměr slunečníku než je průměr stolu, pískoviště či samotného zahradního nábytku. Mějte na paměti, že slunečník nemá stínit jen ten nábytek či stůl, ale i osoby, které kolem něj sedí. Vždy si vybírejte slunečník pro přesný účel, tzn. balkonový slunečník na balkon, velký zahradní slunečník nad nábytek a podobně.

Cena slunečníku

Podobně jako je tomu u jiného zboží, i u slunečníků platí, že se nevyplatí kupovat levné typy, ale raději si připlatit za kvalitu.

Nikdy se při nákupu zahradního slunečníku neřiďte jen cenou. Sice můžete v různých supermarketech či hypermarketech koupit levné slunečníky, ale ty většinou nejsou nijak kvalitní a životnost mají také velmi krátkou.

Správný a kvalitní slunečník musí odolat slunečním paprskům, povětrnostním vlivům, mít snadné a praktické ovládání bez toho, že byste museli používat násilí, ale také dlouhou životnost. Proto si v klidu projděte kompletní nabídku některého ověřeného prodejce tohoto druhu zboží a teprve poté se pevně rozhodněte, který slunečník si koupíte.

Konstrukce zahradního slunečníku

Dokonalá stabilita, funkčnost i váha samotného slunečníku závisí na jeho konstrukci. K nejčastěji používanému materiálu patří dřevo, které musí být tvrdé, impregnované a odolné vůči rozmarům počasí.

Ideální je český dub, exotický teak, palisandr a další. Na konstrukci se vedle dřeva využívá i kov v podobě nerezavějících slitin opatřených kvalitním nátěrem proti korozi. Čím má slunečník větší rozměr, tím je jeho konstrukce důležitější kvůli stabilitě.

Příliš ohebných prvků, které umožňují naklánění slunečníku podle toho, jak slunce postupuje, se odráží na jeho stabilitě, jež se tímto značně snižuje. Pevná konstrukce zvyšuje stabilitu i bezpečnost.

 

Způsob otevírání

Klasické slunečníky, které jsou menších rozměrů, se otevírají stejně jako deštník. To by však nebylo možné u velkého zahradního slunečníku, na který by obyčejný pružinový píst zkrátka nestačil.

K otevření takového slunečníku 3 metru a dalších velikostí potřebujete praktičtější a mnohem propracovanější typ otevírání, který zajistí, že to půjde snadno a pohodlně aniž byste si u toho polámali prsty. Jaké jsou typy otevírání?

  • Lankové – slunečník se otevírá pomocí lanka přes kladku se závažím.
  • Klička – pomocí kličky, která je umístěna na tyči slunečníku a díky níž si s ovládáním poradí i méně silní jedinci.
  • Teleskopické – to je zcela jednoduché, protože vám k tomu postačí jeden jediný prst.
  • Plynový píst – ten už si se slunečníkem poradí v podstatě sám.
  • Dálkové ovládání – to už je luxusnější vybavení u těch nejdražších modelů pro opravdu náročné majitele.

    Redakce Press-Media

    Doporučuje další zajímavé články na mediích

Naše-domy.cz

Český-magazín.cz

Krásné-bydlení.cz

Předchozí článekPřivítejte jaro v botách Tamaris
Další článekTechnologické hračky po našem boku