Zahradní osvětlení je oblíbenou formou venkovního osvětlení. Jakmile přicházejí teplé měsíce, lidé začínají řešit venkovní osvětlení. Pokud mezi ně patříte i vy a nevíte si rady se zahradním osvětlení, potom právě pro vás máme návod, jak na to. Podívejte se, jaké zahradní osvětlení vybrat a zároveň, jak ho rozmístit, aby splňovalo všechny vaše představy. 

Jaké typy zahradního osvětlení jsou vhodné?

Vybrat správný typ zahradního osvětlení není vůbec snadné. Ze všeho nejdřív si musíte odpovědět na otázku, co od osvětlení očekáváte? Mělo by osvětlovat chodníky, dekoračně osvětlovat stromy nebo třeba zahradní architekturu? Podle toho následně snadno zjistíte, jaké venkovní osvětlení na zahradu budete potřebovat. Zároveň je důležité odpovědět si na otázku, jestli chcete řešit zároveň osvětlení domu. 

Zahradní dekorativní osvětlení

Zřejmě nejoblíbenějším typem zahradního osvětlení je dekorativní osvětlení na zahradu. Zahradní osvětlení je většinou zároveň solárním osvětlením, protože není příliš silné – a dekorativní světlo ani být silné nemá. Jako dekorativní zahradní osvětlení můžete mít různé solární louče, světla v podobě lucerny, ale třeba i solární světlo s čidlem, které se rozsvítí pouze v případě pohybu.

Pojezdová světla

Pokud potřebujete dobře osvětlit cesty a chodníky, stejně jako například příjezdovou cestu ke garáži, pak jsou vhodná pojezdová světla zapuštěná do země. Nejsou skoro vůbec vidět a přitom jsou dostatečně silná, aby osvětlila vše, co je potřeba. Zároveň vypadají dobře a minimalisticky, takže nijak nenarušují celkový dojem ze zahrady. Rozhodně se jich nebojte, své uplatnění si najdou. 

Solární osvětlení na zahradu

Jak už jsme naznačili, solární osvětlení je na zahradu nejvhodnější. Většinou se navíc se solárním osvětlením setkáte na každé zahradě. Zkuste si vybavit všechny ty dekorativní žárovky, svítící koule, kostky, osvětlená jezírka, květináče a podobně – velká většina z nich bylo solární osvětlení. Lidé si ho oblíbili především pro svou nenáročnost. Snadno ho umístíte tam, kde je potřeba a nestaráte se o nic dalšího. Solární osvětlení se během dne nabije a potom dokáže svítit celou noc. Kvalitnější solární osvětlení má navíc třeba časovač a můžete si tak nastavit, kdy bude svítit, jak intenzivně a podobně. 

TIP: LED solární zahradní svítidlo Tochi, které imituje klasickou louč, nesmí chybět na žádné zahradní párty. Pokud budete na zahradě grilovat, oslavovat narozeniny a podobně, je to ideální zahradní dekorativní osvětlení. 

Jak zahradní osvětlení rozmístit?

Možná to nevíte, ale rozmístění osvětlení má svá pravidla. Především si dejte pozor na oslnění – nechcete přece, aby vás světlo oslňovalo. To nastává především, pokud zvolíte zbytečně silné světlo a navíc ho umístíte do úrovně očí. Na zahradu rozhodně silné světlo potřebovat nebudete – proto dejte přednost solárnímu osvětlení. Osvítit můžete kromě chodníků a cest zejména zahradní architekturu, tedy altán a pergolu. 

Samozřejmě se osvětlují také zahradní jezírka nebo stromy a keře. Stromy osvětlujte zcela zespoda, případně pak z boku – především husté jehličnany, protože nimi neprojde světlo zespodu. Oblíbené jsou pak světelné koule lehce rozmístěné po zahradě, které osvětlují okolní rostliny, především keře nebo menší stromky. Pokud máte větší zahradu, doporučujeme využít k návrhu osvětlení zahradní architekty. 

Předchozí článekTipy jak předejít nekonečným přesčasům
Další článekJak napsat diplomovou práci krok za krokem