skleníkZahradní skleníkje jedním ze základních prvků naší zahrady. Nedají na něj dopustit zejména nadšení pěstitelé zeleniny a okrasných rostlin. Kvalitní skleník má totiž mnoho různých způsobů využití: časně zjara dobře poslouží k rychlení letniček a pěstování první jarní zeleniny, přes léto k pěstování plodin, kterým svědčí chráněné stanoviště, a přes zimu v něm můžeme nechat přezimovat rostliny, které špatně snáší mráz.

Při výběru zahradního skleníku se zaměřujeme především na:

  • jeho velikost,
  • materiál konstrukce,
  • materiál výplně,
  • typ skleníku podle jeho umístění,
  • způsob větrání,
  • doplňkové příslušenství,
  • cenu zahradního skleníku.

Zatímco rozměry a umístění skleníku si musíme zvolit sami podle účelu použití zahradního skleníku, počtu osob, pro které je určen, a v neposlední řadě podle velikosti našeho pozemku, co se týká materiálu použitého na výrobu skleníku, tam jsme zase „limitováni“ nabídkou zdejších dodavatelů. Současná nabídka zahradních skleníků je však na našem trhu natolik široká, že si už nemusíme sami vyrábět nevzhledné skleníky z vyřazených oken, ani se spokojit se skleníky z druhořadých materiálů.

Zahradní skleníky a jejich konstrukce

Konstrukce zahradních skleníků se nejčastěji vyrábí ze tří typů materiálu:

  1. z hliníku,
  2. z ocelových profilů,
  3. ze žárově zinkovaného plechu.

Hliník je pro konstrukce zahradních skleníků velice oblíbeným a kvalitním materiálem, protože je lehký, pevný a tvárný. Ocelové konstrukce skleníků se oproti němu zase vyznačují velkou stabilitou, avšak je zapotřebí je dobře ošetřit proti korozi. Žárově zinkovaný plech je zřejmě nejstarším materiálem používaným při výrobě konstrukcí zahradních skleníků, a je velmi oblíbený i dnes. Skvěle totiž odolává zatížení způsobenému sněhem či větrem.

Jaké jsou výhody hliníku?

Hliník patří mezi lehké kovy, je možné ho dobře tvarovat a snáší i vysoké zatížení. Hliníkové profily lze vytvarovat tak, aby unesl i rozdílné střešní krytiny. Pokud je však hliník použitý při výrobě nekvalitní, může být hůře odolný vůči poryvům větru. Nakupujte proto hliníkové konstrukce skleníků pouze u prověřených dodavatelů!

skleníkMateriály pro výplně zahradních skleníků

Tradičním materiálem výplní pro zahradní skleníky bylo klasické sklo, které sice dobře absorbuje UV záření, avšak hrozí u něj velké riziko rozbití. Proto nikdy na své zahradě, obzvláště pokud si tam mohou hrát malé děti nebo pokud chováte zvířata, nepoužívejte skleněné skleníkové výplně slabší než 4 mm. Při větším rozdílu mezi vnitřní a venkovní teplotou také může docházet ke kondenzaci vlhkosti na povrchu skleněných desek, kdy tyto studené kapky posléze dopadají na rostliny.

Mnohem výhodnější jsou plastové zahradní skleníky z polykarbonátových desek, které disponují výrazně lepšími termo-izolačními vlastnostmi než sklo, snáze se montují a zaručují delší životnost, protože polykarbonátové desky jsou v podstatě nerozbitné. Zahradní skleníky z polykarbonátu jsou vždy opatřeny UV vrstvou, která rostliny uvnitř dokonale chrání. Plastové skleníky lze opravdu jednoduše smontovat, což je důležité zejména vzhledem k tomu, že se skleníky z polykarbonátu dodávají rozložené.

Využijte výhodné nabídky zahradních skleníků

Současná pestrá nabídka zahradních skleníků zaručuje všem bez rozdílu, že si bez problémů vyberou ten nejvhodnější skleník pro svoji zahradu. A pokud se Vám podaří využít výprodejové akce zahradních skleníků, či zakoupit polykarbonátový skleník levně a za výhodnou cenu, máte pro několik následujících sezón vyhráno.

 

Předchozí článekKdyž nevíte co by
Další článekCo nabízí Automyčka Express