V obývacím pokoji trávíme velkou část svého života. Díváme se tu na televizi, povídáme si s přáteli, slavíme různé události nebo si jen tak čteme. Ale napadlo vás už někdy zapřemýšlet nad osvětlením tohoto prostoru?

Lustr není jediným řešením

Světelnou dominantu každého obývacího pokoje by mělo představovat centrální stropní svítidlo tak velké, aby dostatečně osvítilo celý prostor. Pokud po jeho rozsvícení nastane v místnosti spíše pološero, ve kterém nic nevidíte, bude to chtít změnu. Lustr by samozřejmě neměl být jediným zdrojem světla ve vašem obývacím pokoji. Chybět by vám neměla stojací lampa. Klasické stojací lampy mají nahoře stínidlo a jednu žárovku. Moderní stojací lampy už disponují dvěma zdroji osvětlení – kombinují v sobě klasickou stojací lampu a stolní lampu. Díky jejich ohebnému ramenu suplujícímu stolní lampičku si můžete v obyváku číst nebo vyšívat i do pozdních nočních hodin.

Lampa
Stojací lampa

Tajemství spočívá v žárovce

Vybrat si v obchodě správnou žárovku nebývá otázka pěti sekund. Nejspíš každý už zažil ten pocit, kdy si domů přinese novou žárovku, instaluje ji do svítidla, rozsvítí a celý pokoj se zalije ostrým a nepřirozeně studeným světlem, které by klidně mohlo soupeřit se osvětlením na pitevně. Do obývacího pokoje se nejlépe hodí teplé a lehce žluté světlo. To vám poskytne žárovka, na jejíž krabičce je uvedena informace o 3 000 kelvinech. Čím je toto číslo větší, tím chladnější zdroj osvětlení si domu přinesete. Druhý údaj, lumeny, na krabičce označuje intenzitu osvětlení – například na čtení vám postačí žárovka nesoucí označení 300 lumenů.

Vybrat si nové osvětlení do obývacího pokoje bývá časově náročné. Než oběháte všechny kamenné prodejny a všechna svítidla si prohlédnete, uplyne i několik dnů. Využijte při hledání nového lustru či stojací lampy internet a prohlédněte si například širokou nabídku svítidel na Profisvitidla.cz.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

i-Články.cz

Svět-Ženy.cz

Press-News.cz

Předchozí článekKde najít nabídku práce? Na Personalistka.cz!
Další článekModerní venkovní markýza