Prázdniny téměř končí, ale i tak je neutuchající zájem o brigádníky. Pokud vás čeká brigáda, je vhodné si přečíst následující řádky, jak nenaletět podvodníkům.

Brigáda
Brigáda

Brigáda má být sjednána vždy písemně

Podmínky, které si dohodnete se zaměstnavatelem ústně, ve skutečnosti jakoby ani neexistovaly. Každá brigáda musí být stvrzena podpisem smlouvy, nejčastěji dohody o provedení práce. Ve smlouvě musí být uveden druh činnosti, kterou budete vykonávat, způsob odměny a také konkrétní odměna, délka pracovního poměru. V případě, že vám zaměstnavatel nezaplatí, nemáte se bez smlouvy jak dovolat svého práva.

Když se zraníte, neprodleně to hlaste

Zraníte-li se při výkonu brigády, v případě že máte dohodu o provedení práce, musí k vám zaměstnavatel přistupovat stejně jako k zaměstnancům na HPP. Vzniklý úraz neprodleně ohlaste zaměstnavateli, napište spolu vše do knihy úrazů a navštivte lékaře. Vystavenou lékařskou zprávu poskytněte lékaři i pojišťovně. Nenechte se ze strany zaměstnavatele odbít slovy, že se nějak dohodnete. V případě že máte závažné zranění, je zaměstnavatel povinen hradit po celou dobu léčení náhradu ve výši průměrného výdělku, kterého jste dosahovali před vznikem pracovního úrazu a v případě trvalých následků vám také náleží odškodné.

Pozor na podvodné nabídky

Narazili jste na nabídku brigády s flexibilní pracovní dobou, slušným výdělkem, ale je potřeba uhradit vstupní poplatek? Poohlédněte se jinde, toto je podvodná nabídka, kdy neuvidíte poplatek ani výdělek.

Odmítněte práci na zkoušku

Velmi oblíbeným trikem zejména v pohostinství je brigáda na zkoušku. Než vás přijmou, chtějí si vás minimálně na dva týdny vyzkoušet. Pak se může stát, že vás propustí bez zaplacení. Pro tyto případy chtějte vždy smlouvu, schovávejte si doklady o náplni práce i pracovní době.

 

 

Předchozí článekJazykové zahraniční pobyty- skvělá investice v každém věku
Další článekAutomaty na kávu zajistí jedinečnost chutě kávy