Kulová stativová hlava – obecný standard a nejuniverzálnější pomocník fotografa.

Kulová hlava je ve většině případů typická svými kompaktními rozměry, snadnou a rychlou obsluhou. Tento typ hlav je vynikajícím doplňkem pro fotografy krajiny nebo fotografy architektury. Jsou zároveň i nejuniverzálnějším typem stativových hlav. Poskytují skvělou oporu zrcadlovkám, ale i bez zrcadlovkám a to v kombinaci se standardním objektivem, širokoúhlým objektivem, anebo menším teleobjektivem. Jsou téměř výlučně vyráběny z hliníku a jejich tělo tvoří jakési pouzdro, ve kterém je uložen kulový kloub. Kloub je v pouzdře volně pohyblivý do všech směrů. Tuhost pohybu kulového kloubu hlavy se dá nastavit aretačními šrouby. U pokročilejších kulových hlav je možné kromě samotné aretace polohy hlavy nastavit i tuhost pohybu hlavy.

Gimbal hlava je perfektním řešením pro fotografa divoké přírody.

Gimbal hlava není oproti kulové hlavě univerzálním řešením stativové hlavy. Je ideálním doplňkem fotografa divoké přírody a sportovního fotografa. Vyráběny jsou nejčastěji z hliníku, karbonu, případně z magnéziových slitin. Nabízí dokonalou oporu těžších teleobjektivů a zároveň poskytuje jejich perfektní vyvážení na stativu. Jsou nezávisle pohyblivé ve dvou osách – vertikální a horizontální, takže umožňují fotoaparátem plynule sledovat rychle se pohybující objekt. Kvalitní gimbal hlavy jsou vybaveny ložisky, které zabezpečují jejich plynulý pohyb v obou osách. Když je potřeba, tak se dá hlava stabilizovat v požadované pozici pomocí aretačních šroubů. Při výběru gimbal hlavy je důležitým parametrem hmotnost hlavy, nosnost hlavy a plynulost chodu ve všech směrech.

Srovnání obou typů hlav nelze obecně provést. Oba typy hlav jsou totiž určeny pro jiný typ fotografie. Kdo hledá univerzálnost a při fotografování používá většinou lehčí objektiv, vydá se zřejmě cestou kulových hlav. V případě však, že fotograf hledá oporu pro delší teleobjektiv, pak se situace dramaticky mění a opodstatněnost k použití nalézá hlava typu gimbal. Gimbal totiž nabízí volnost pohybu s velkým a těžkým teleobjektivem a toto je rozhodně výhoda, která předčí větší rozměry a menší kompaktnost takové hlavy.