Nejpříznivější vlhkost vzduchu v uzavřené místnosti při teplotě 20 °C je v průměru 50%. Ale jak sami dobře víme, větráme jen tehdy, když uvidíme zamlžená okna, nebo nám je teplo, či v domácnosti máme nepříjemný vzduch.

větrání

Málo kdo z nás pravidelně větrá a hlavně neví, jaké jsou správné zásady větrání. Tento článek by vám měl pomoci, jak docílit optimální vlhkosti ve vašem domě, a tím zamezit vzniku různých plísní, baktérií, jenž negativně ovlivňují vaše zdraví.

Roční období

Největší rozdíly v době větrání je zima a léto. V létě, kdy je především suchý, teplý vzduch máme otevřená okna i celý den. Díky tomu nám vyschnout zdi, které během zimy nasály vlhkost. Avšak důležité je i sledování bio zátěže. Proč? V létě může vznikat i letní smog. Je to civilizační problém, který vzniká složitější chemickou reakcí za pomocí intenzivního slunečního záření, bezvětří s oxidem dusíku a uhlovodíku obsažených ve výfukových plynech. Starší lidé, ale i děti to pociťují horším dýcháním, častými bolestmi hlavy, ale i rýmou, či kašlem. Nejintenzivnější větrání je tedy ráno, kdy můžeme nechat otevřená okna i více jak 30 minut. Později k polednímu bychom již měli větrat jen krátce do 10 minut. V létě je taktéž dobrým pomocníkem pro cirkulaci vzduchu klimatizace, či různé větráky.

Letní a zimní smog

V zimním období je větrání složitější. Prvně je to chlad, který na nás špatně působí. Většina z nás máme rádo teplejší počasí, a proto i své domovy často přetápíme. Tím, ale snižujeme vlhkost v místnost a často se dostáváme i pod hranici 25%. Zde je doporučuje pravidelné, krátké větrání po dobu 4 – 6 minut. Dalším faktorem je zateplení. Novostavby, ale i většina bytů mají v dnešní době plastové okna. Jejich největší výhodou je, že dokáži udržet teplo a snížit hluk. Na druhou stranu se nám ale orošují okna a mohou se vyskytnout plísně podél těsnění. Toto negativně ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i snižuje kvalitu bydlení. Proto, když nastane tato situace, se doporučuje vždy důkladně obetřít okna, raději vytáhnout žaluzie, či závěsy a nechat puštěné mikroklima.

Vliv vlhkosti na naše zdraví

Příjemné a zdravé prostředí nám určuje teplota a relativní vlhkost. Obecně je to tak, že při nižších teplotách dochází ke snižování vlhkosti a při vysokých teplotách je vlhkost vyšší. Chceme-li dosáhnout zdravého prostředí, musíme pravidelně větrat, nebo si můžeme zakoupit moderní zvlhčovače vzduchu. Jaké máme tedy zdravotní problémy při špatném větrání a teplotě svého domova?

  • bolesti hlavy
  • rýmy
  • kašel
  • dýchací problémy
  • pocit pálení očí
  • popraskané rty
  • zvýšená únava
  • nervozita
  • laryngitida
  • chronická bronchitida

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

PRwebs.cz

Profi-články.cz

Profolio.cz