Na nákupech z Číny lze ušetřit spoustu peněz. Pro mnoho lidí tyto online nákupy jsou však stále neznámou, popřípadě se bojí ztráty peněz a celý proces objednání zboží je pro ně obtížný. Jak tento nákup probíhá, na co si dát pozor a čemu se vyhnout?

Nejdřív je potřeba najít a vybrat si samotný obchod, kde lze zboží z Číny objednat. V současné době se doporučuje vybírat ze tří hlavních webů:

  1. AliExpress
  2. Wish
  3. DealExtreme

AliExpress je zdaleka největší a nejznámější čínské tržiště. AliExpress disponuje obrovskou a pestrou nabídkou zboží za přívětivé ceny. Velkou výhodou je poštovné zdarma a nespočet kladných recenzí.

Wish se v posledních letech rychle rozrůstá v nabídce zboží i počtu zákazníků. Ceny za zboží jsou srovnatelné s AliExpressem, jistou nevýhodou je ale nutnost platit poštovné za každý produkt zvlášť. Výhodou však je možnost projíždět Wish česky, jelikož toto čínské tržiště češtinu oficiálně podporuje.

DealExtreme nabízí dopravu zdarma u celé řady produktů a vyznačuje se širokou nabídkou neznačkové elektroniky.

O těchto obchodech a všech aspektech nákupu online u nás i v zahraničí lze využít weby hardyn.cz a slevove.cz.

Po registraci v preferovaném tržišti a výběru zboží k objednání, zde se doporučuje řídit se hlavně recenzemi zákazníků, přichází řada na platbu. K tomu lze využít vlastní platební kartu, popřípadě si vytvořit PayPal účet a peníze si převést z účtu tam.

Výhodou PayPalu je vyšší bezpečnost u online plateb, jelikož při objednávání není potřeba zadávat údaje o své platební kartě, pouze údaje spojené s PayPal účtem.

Z Číny se nejvíce vyplatí objednávat:

  • oblečení
  • doplňky (gadgety) do domácnosti
  • příslušenství k mobilu

Naopak pozor na elektroniku – ačkoliv mohou být některé záležitosti jako mobilní telefony, komponenty pro počítače, notebooky a jiné elektronické předměty mnohem levnější na čínských tržištích, jejich používání s vysokou pravděpodobností povede k jejich poruše a ztrátě peněz.

Zboží bude doručovat Česká pošta. Není neobvyklé čekat i několik týdnů na dodání, zásilka totiž procestuje celý svět. U většiny nákupů to není potřeba, ale u větších objednávek je nutné se podívat na podmínky pro clo a DPH z Číny

Zatímco DPH se platí u objednávek nad 22 € a je jednoduché jej připočítat (extra 21 %), clo se platí u objednávek nad 150 € a jeho výpočet je složitější. Výše cla se odvíjí od typu zboží, ale existují i výjimky, kde se clo neplatí – např. alkoholické nápoje či tabákové výrobky.