Nerez je ve světě kuchyní naprostou klasikou, oproti tomu granitový dřez je stále ještě považován za novinku, která však ostatním typům zdatně konkuruje. Pokud vypustíme některé menšinově užívané materiály (jakými je třeba tectonite nebo keramika), souboj o místo ve vaší kuchyni mezi sebou svádí právě tyto dva druhy dřezů. Který je ale lepší, to se dá jen těžko říct. Chtěli jsme vám to doložit pečlivým srovnáním parametrů obou, ale nepodařilo se nám to. Zjistili jsme totiž, že každý z nich vyniká něčím jiným a nelze jednoznačně tvrdit, že jeden druhý převyšuje. Výběr je v této věci spíše závislý na vašich návycích a potřebách.

Granitový dřez ve vztahu k designu kuchyně vítězí

V oblasti designu jasně vede granitový dřez. Granit jako takový je masivní a působí od pohledu vřelejším dojmem, než chladně elegantní a odměřený nerez. Vzhledem k tomu, že existuje v mnoha barevných odstínech a variantách, není těžké ho sladit se zbytkem kuchyně. Jeho přírodní varianty se pak budou skvěle hodit do retro kuchyní. Možnost dokoupení dalších doplňků (například kuchyňské baterie dozdobené granitem) tedy tento typ staví v žebříčku obliby o něco výše. Nerez vám toho tolik nabídnout nemůže. Více než svůj základní stříbrný barevný odstín nemá, může se lišit maximálně úpravou povrchu (leštěná X matná) a texturou. Ta může být klasická hladká (aténová) nebo tkaná. Tu pak podle hrubosti rozlišujeme na Linen a Mikrolinen. Ale ani tyto varianty nenabízí designově takovou variabilitu, jako granit. Nerezové dřezy, a to si zapamatujte, jsou spíše univerzální.

Praktické vlastnosti materiálu? Nerez v nich vyniká

Když je dřez pěkný, je to jistě výhoda, jeho praktické vlastnosti by ale měly převažovat. Jaké jsou pro tyto dva druhy typické? Nerez (neboli nerezavějící ocel), pokud má dobré složení, je vysoce odolný proti mechanickému poškození. Jelikož dobře vede teplo, můžete na něj položit rozpálený plech a nic se mu nestane. Jediná slabina, z hlediska odolnosti, je pro nerez chemie. Ta si s ním dokáže nepříjemně pohrát, a proto by jí neměl být takový dřez vystaven. Granit se s ní naopak dokáže poprat dobře. Křemičité písky a žula, jež jsou základem tohoto materiálu, jsou totiž velmi odolné a chemicky inertní. Jen v závislosti na množství pojiva v granitové směsi může takový dřez být křehčí a snáze poškoditelný. Navíc je náchylný vůči poškrábání. Nerez má oproti granitovému dřezu navrch ještě v dalších věcech – je pružnější, takže nehrozí, že by prasknul, snáze se při výrobě tvaruje (takže existuje více variant dřezů z nerezu, než z granitu) a je recyklovatelný.

Nároky na údržbu se podstatně liší

Každý dřez je bohužel nutné udržovat, aby vypadal dobře a neuhnízdily se v něm bakterie. Je pouze rozdíl v tom, kolik času je potřeba mu věnovat. Pokud máte v kuchyni dřez z nerezu, počítejte s tím, že bude potřeba ho udržovat pravidelně. Pokaždé když v něm budete pracovat, ho budete muset umýt a vyleštit. Zašlý nepůsobí dobře. Čištění pak musí proběhnout bez použití chemie i hrubé drátěnky. Preferujte v tomto případě jemnost, abyste neporušili svrchní vrstvu, jež brání korozi oceli. Z těchto důvodu je tedy údržba nerezového dřezu časově náročnější. Naopak granit je v této věci výhodnější – není potřeba ho čistit tak často, mnohdy je svými vlastnostmi antibakteriální a nečistota na něm nejde poznat. Navíc není tolik náchylný, takže chemie se použít může. Jen drhnout byste ho neměli, aby se zrnitý povrch neporušil a neobrousila se barevná vrstva. Jinak je ale jeho údržba mnohem jednodušší.

Je vítězem nerez, nebo granit?

To je velmi těžké říct – každý z materiálů má svá specifika, která je potřeba znát a dbát na ně. Nelze říct, že by se jeden nehodilo používat a ten druhý byl naopak skvělý, to ne. Spíše stojí za to přizpůsobit volbu svým zvykům. Pokud se vám v kuchyni nechce trávit víc času, než je nezbytně nutné, kupte si granitový, který není tak náročný na údržbu a přitom pěkně vypadá. Pokud ale stojíte o dlouhou životnost dřezu, nižší cenu a prvotřídní praktické vlastnosti, pak volte určitě nerezovou variantu. Ta se vám, v tom případě, vyplatí víc.

Předchozí článekDia dorty se hodí nejen na oslavu narozenin!
Další článekVERO MODA – nový trend v dámské módě