Hned dvakrát si mohou návštěvníci Pardubického hudebního jara vychutnat koncert souboru Gentlemen singers, a to ve čtvrtek 19. dubna od 19:00 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Pardubicích a v pátek 20. dubna  od 19:00 hodin v kostele Narození Panny Marie v Hlinsku.

Vokální okteto Gentlemen Singers z Hradce Králové je vítězem mezinárodních soutěží a pravidelným účastníkem významných festivalů po celém světě. Jejich program na pardubickém festivalu charakterizuje mimořádné historické rozpětí skladeb, kdy se stará hudba pravidelně střídá se skladbami dvacátého a jednadvacátého století. Evokuje v nás tak hudební představy a duchovní principy jen zdánlivě zapomenuté, ve skutečnosti trvale platné a stále aktuální. Na programu budou díla C. Monteverdiho, H. L. Hasslera, F. Biebla, F. Poulence nebo J. Jiráska.

Vokální soubor Gentlemen Singers z Hradce Králové je jediným profesionálním mužským oktetem
v České republice. Soubor od svého vzniku v roce 2003 absolvoval přes šest set koncertů ve třiadvaceti zemích na čtyřech kontinentech a vydal šest kritikou velmi kladně ohodnocených nahrávek, každoročně v červnu pořádá festival Sborové slavnosti „Czech Choir Festival“ Hradec Králové, jehož hlavním cílem je propagace české sborové hudby v České republice a prostřednictvím pozvaných špičkových sborů z celé Evropy i v zahraničí. Repertoár souboru tvoří jak současné skladby zkomponované či upravené přímo pro Gentlemen Singers skladateli, s nimiž soubor úzce spolupracuje (např. Jan Vičar, Jaroslav Krček, Jan Jirásek, Petr Wajsar či Stephen Hatfield), tak i klasická díla a capellové vokální hudby zejména 20. a 21. století. Nedílnou náplň činnosti souboru tvoří taktéž edukace formou workshopů a master class určených jednotlivcům i celým sborům, při níž členové souboru zúročují vlastní zkušenosti získané díky spolupráci s předními světovými ansámbly, dirigenty, sbormistry a skladateli. V průběhu svého trvání prošla tímto souborem řada skvělých zpěváků. V současné době vystupují ve složení Filip Dámec, Libor Komárek, Radek Mach, Filip Tesař, Aleš Malý, Martin Struna, Richard Uhlíř a Václav Kovář.

Více o programu Mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro naleznete na webových stránkách www.pardubickehudebnijaro.cz.

Předchozí článek5 chyb vysokých škol, kvůli kterým si studenti nechávají psát práce od jiných
Další článekHistorické památky a příroda z ptačí perspektivy