Doby, kdy jsme od pračky požadovali hlavně to, aby při ždímání nerušila sousedy o tři patra níž, jsou dávno pryč. Co vlastně požadujeme od pračky v současné době?

Samozřejmě neočekáváme od pračky, že by měla umět uvařit oběd, vyluxovat byt a vyvenčit psa, ale jsou standardy, které by pračka měla splňovat k tomu, aby byla užitečným pomocníkem, který se o spoustu věcí kolem praní dokáže postarat sám. Naše nároky na pračky se za poslední léta poměrně zvedly a od přístroje vyžadujeme víc než jen to, aby prádlo vypral a nevytopil přitom byt. Jaké funkce by tedy klasická pračka měla mít?

Jednou z nejlépe oceňovaných praček ve střední cenové relaci je LG F2WN5S7S0 snad i právě proto, že má přesně ty funkce, které od moderní pračky vyžadujeme. A které to jsou?

Program proti roztočům a pylům

Máte-li děti, které mají alergie, popřípadě máte domácí zvířata, oceníte, pokud vaše pračka zvládne eliminovat bakterie, zvířecí alergeny, prachové částice roztoče a pyl. Díky tomu je vaše rodina zdravější a u dětí, nebo u vás samotných se nerozvíjí alergie. Toto zvládnou s přehledem parní pračky, které ve fázi po praní změní vodu na páru s vyšší teplotou a tak oblečení sterilizují.

Doplňky jako dětská pojistka, přidání prádla v průběhu praní nebo odložený start je dnes už standardem, který mají téměř všechny pračky. Co dalšího by ale měla moderní pračka zvládnout? 

Nízká spotřeba energie

Další přidanou hodnotou, kterou by měla pračka splňovat, je nízká spotřeba energie a kratší programy praní. Pokud máte rodinu, perete téměř denně a pračka tak významně ovlivňuje výši spotřeby elektřiny a vody. S kratším programem a nižší spotřebou elektřiny ušetříte v rodinném rozpočtu nemalé peníze, které pak můžete investovat rozumnějším způsobem. 

Ideálně zrušit žehlení

Nejste fanoušci žehlení? Pokud vám nepřirostlo žehlící prkno k srdci tak, že se bez něj neobejdete, pravděpodobně hledáte všechny možné způsoby, jak se žehlení zbavit. Parní pračky díky tomu, že v závěru praní používají páru a ne vodu, prádlo méně pomuchlají. Naopak, z pračky je vyndáváte načechrané a při správném pověšení je ani nemusíte žehlit.

Jste-li kuřáci, nebo vrátíte-li se z akce, kde se kouřilo, nejspíš nechcete, aby vaše oblečení bylo cítit, jak hospoda třetí cenové skupiny po týdenním nájezdu motorkářů. Pak přijde vhod možnost osvěžení oblečení, které parní pračky nabízí. Díky tomu se oděv účinně a rychle zbaví zápachu.