Ani v kuchyni nemusíte přijít o krásu živých pokojových rostlin. Jedinečnou energii a příjemnou harmonii totiž můžete vykouzlit hravě během okamžiku – stačí vybrat ty pravé květiny, které se hodí právě do kuchyně a jídelny. Jak tedy dekorovat nejvytíženější místnost vašeho domova prostřednictvím zeleně?

Je to právě kuchyně, do které většinou pokojové rostliny neumisťujeme. Přestože má tato místnost náročnější podmínky a specifika, byla by škoda její prostor neosvěžit energií živých rostlin. Stačí vybírat s ohledem na panující podmínky, jako jsou průvan, výpary při vaření, kolísání teploty nebo vlhkost prostředí. Když zvolíte správné květiny, bude vaše kuchyně ještě stylovější – s dotekem přírody to snad ani jinak nejde.

Čistý vzduch

Když už umístit zeleň do kuchyně, pak praktickou. Co takhle čistící rostlinky, které pomáhají zbavit vzduch toxických látek? Právě v kuchyni mohou být přítomny chemické látky, pocházející z pokrmů a obalových materiálů. Některé rostlinky s nimi odvážně bojují – proto by v této místnosti neměly chybět. Vybírejte tedy pokojové květiny, které zbavují ovzduší nežádoucích látek a jsou odolné – vydrží tedy proměnlivé podmínky v kuchyni. Jaké to jsou? Nespletete se třeba se krásnou šplhavnicí, střapatým zelencem, kvetoucím lopatkovcem, toulitkou nebo břečťanem.

Kam s nimi

Ne vždy máte to štěstí disponovat v kuchyni rozsáhlým a velkorysým prostorem. Ale ani v menších kuchyních nemusíte přijít o možnost umístit tu harmonickou zeleň. Stačí popřemýšlet nad organizací interiéru kuchyně – a zvolit strategická místa pro rostliny. Kromě tradičních parapetů nebo komod a skříněk lze dnes vybírat také jiné variace: estetické závěsy nebo dokonce nástěnné květináče. Obojí ozvláštní interiér – i rostlina se tak může stát zajímavou dekorací místnosti, kterou nepřehlédnete. Vybírejte vždy světlé a stabilnější stanoviště – a zelené společnice budou prospívat.

Stylový háv

Nejen samotná květina je součástí designu a koncepce místnosti. Je třeba myslet také na její oděv – a vybrat vhodné nádoby, květinové obaly či jiné nositele její krásy. Fantazii se meze nekladou – stačí vybírat s ohledem na styl interiéru. Do rustikální kuchyně tak můžete volit třeba staré nádoby, kbelíky či hrnečky, zatímco do moderního interiéru můžete vybírat spíše minimalistické květináče z materiálu, který zapadne do místnosti. Barvy a materiály však nemusí striktně ladit s ostatním vybavením a doplňky – zajímavě působí také kontrasty, které dají vyniknout eleganci rostlin a pozvednou vzhled kuchyně. Ať už vyberete truhlíky, závěsy nebo snad vertikální zahrádku, jedno je jisté – ve vaší kuchyni bude radost být. Žít. A samozřejmě vařit.

Předchozí článekRevoluční inovace odhalena!
Další článekKoupelna jako luxusní svatyně