Aneta Antošová, zakladatelka značky „Twerk by Anet“, je profesionální choreografka, tanečnice a lektorka tance. Do širšího povědomí veřejnosti se dostala zejména díky tanci twerk, který začala v České republice jako první vyučovat. Specializuje se také na jamajský dancehall a další taneční styly. V současnosti je velmi žádanou lektorkou po celé Evropě i mimo ni.

press news media

Na svých lekcích ženám ukazuje, že twerk nemusí být nutně vulgární a ženy rozhodně neponižuje. Razí názor, že twerk i jiné taneční styly se dají zatančit vulgárně, stejně jako se dají zatančit sexy, či jakkoliv jinak.

Twerk je známý především jako tanec, při kterém se klade důraz na pohyby ženského pozadí. Jak takový tanec vznikl?

Twerk má kořeny v tradičních afrických tancích zvaných Mapouka, neboli tanec pozadím. Původně sloužil k oslavě ženských tvarů a ženské plodnosti. V 90. letech začali Afričané žijící v Americe tento tanec používat ve svých rapových videoklipech a vystoupeních. Tanec se tak zpopularizoval a dostal se do povědomí širší veřejnosti. Za kolébku twerku v jeho současné podobě je považováno New Orleans.

press news media

A jak jste twerk objevila vy?

Já ho neobjevila, on si spíš našel mě. Před dvěma lety za mnou přišel Pavel Strouhal, majitel tanečního centra Stage Praha, s tím, že od nového semestru rozjedeme twerk i u nás. Než jsem se stačila rozmyslet, už to jelo. Bylo mi jasné, že je to obrovský risk a možná tím víc mě to lákalo.

Kdo jsou lidé, kteří nejčastěji chodí na vaše taneční lekce?

Chodí profesionálky, amatérky, či jen fanynky tance. Od teenagerek až po ženy po čtyřicítce, které mají několik dětí a jedno z nich je třeba ve stejném věku jako já. Je to sraz žen, kde každá přichází z jiného zaměstnání, školy, s jinou historií, s jinou taneční úrovní a s naprosto jinou náladou.

Co na lekcích twerku učíte úplné začátečníky?

Twerk je stejně jako ostatní taneční styly technicky náročný tanec. Začátečníkům proto předávám hlavně základní techniky. V první řadě je učím skutečně slyšet hudbu, pracovat s vlastním tělem a kontrolovat ho. Samozřejmostí je také pochopení podstaty tance a jeho nálada. Začátečnické kurzy jsou spíše průpravou na následné taneční choreografie a další taneční umění.

press news media

Jak při výuce postupujete? Jaké metody používáte?

Hodně používám metodu názornosti. Ukazuji jak chybné, tak správné provedení, práci konkrétních svalů. Vždy vysvětluji, proč jednotlivá cvičení děláme a k čemu jsou dobrá. Pořídila jsem si teď Yoga tablet od Lenovo, který je dobrý na práci s videem. Na svých lektorských kurzech holky natáčím a ve zpomalených záběrech společně rozebíráme jejich taneční provedení. Tohle je jen pár příkladů, jež práci na lekci zpestřují a usnadňují nácvik. Metod existuje nespočet a vždy je důležité zvolit tu správnou pro konkrétní skupinu lidí a pro konkrétní taneční styl.

Spolupracovala jste s řadou lidí ze showbyznysu. Kdo z nich vás nejvíce překvapil?

Velice mě překvapil Kanye West, který působí na veřejnosti velmi arogantně. Uvnitř však bude vnímavý a citlivý člověk. Je to puntičkář a i sebemenší nedokonalosti týmu vztahuje sám na sebe. Je velmi náročný k sobě i svému okolí, možná i proto se objevují negativní reakce na jeho chování.

Proč si to myslíte?

Nahrává se hudba, je u toho, zkouší se choreografie, je u toho, zkouší se na jevišti, zkouší s námi. Dokonce se nám jednou stalo, že pět minut před koncertem přišel a chtěl změnit naši vizáž. Takže všechny ty desetitisíce lidí, kteří dorazili na jeho koncert, museli čekat, než se dvacet tanečnic převlékne, přečeše a přelíčí k Westově spokojenosti. Bylo mu jedno, že všichni čekají, záleželo mu jen na tom, aby byl výsledek na jevišti co nejlepší.

Máte podobnou zkušenost z českého showbyznysu?

V náročnosti ne. Westovým jakýmsi protipólem je Karel Gott. Také pán showbyznysu, ale naprosto skromný člověk, a stále profesionál. Při zkoušení jeho koncertního turné byl vnímavý a pamatoval si i naše jména! Můj respekt má i Jiří Korn, který je mimo jiné tanečník a moc dobře ví, jaká je to dřina. Spousta umělců upřednostňuje zpěv nad tancem, ale on ne. Má můj velký obdiv.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Tiskové-zprávy.eu     

Aktualitycz.cz

Press-Media.cz

Předchozí článekDřezová baterie dnes? Široký výběr a kvalita
Další článek3 základní typy náušnic