Co je výhodnější – koupit si novou a dražší baterii, v níž už je perlátor nainstalován, nebo si raději máme pořídit samostatný perlátor a do starší baterie, kterou už máme doma, jej namontovat? K čemu vůbec perlátor je, a proč byste jej měli chtít?

Co je perlátor?

Jde o spořič vody, který se automaticky montuje do novějších a dražších baterií, ale ve starších „kohoutcích“ nebo v levnějších modelech chybí. Jak vodu spoří? Přesně tak, jak se jmenuje: do proudu vody dodává perličky vzduchu, a tak se i při menším průtoku zdá, že vody teče více.

Díky tomu si vystačíme se slabším proudem vody, kdykoliv děláme cokoliv pod vodou tekoucí, lze jej mít nainstalován dokonce i ve sprše. Stojí jen pár stovek, pořídit se dají i české modely, sedí do každého koutku a hlavně: uspoří hromadu vody i peněz za ni.

Navíc se dá na www.kuponovnik.cz vychytat slevový kupon nebo akční cenová nabídka v e-shopech, které nabízejí i perlátory. Hledejte v kategorii Dům a nábytek.

Podle čeho vybírat perlátor?

Výběr perlátoru není nijak složitý. Musíte vědět zejména, zda je ve vaší baterii závit vnitřní nebo vnější – a podle toho vybrat perlátor s opačným závitem. Koupit ale můžete i speciální modely s oběma závity. Ty jsou úplně univerzální, tedy i přenosné mezi bateriemi, pokud bude potřeba.

Dalším kriteriem je barva. Vedle stříbrné, která je nejčastější, najdete i černou nebo mosaznou a další. Zvažte i možnost měnit proud a tvar proudu vody. O co jde? Voda může z perlátorů téct jako kompaktní proud, nebo naopak jako sprcha s paprsky vody. Protékat kohoutkem může vody méně nebo více za stejný časový úsek – proud se reguluje gumičkami při instalaci perlátoru.

Nadstandardní funkce perlátorů

Některé perlátory se mohou i otáčet, a tak vám nabídnou možnost poslat vodu i jinými směry, než je jen kolmo dolů. To oceníte jak v kuchyni, tak i v koupelně, například při oplachování umyvadla, při přepírání oblečení apod.

Zajímavé jsou jistě i ty modely, které fungují dokonce místo samotné páky baterie – vodu totiž samy pouštějí a zastavují. Slouží k tomu spínač umístěný vprostřed perlátoru, takže pro spuštění a zastavení vody saháte vlastně doprostřed kohoutku, odkud voda vytéká. Teplotu volíte na samotné baterii, kohoutek se ponechává otevřený, aby perlátor mohl fungovat.

Jak je to s cenami perlátorů?

Ceny se příliš vysoko nešplhají, vždy se vejdete do několika set korun. Když sáhnete sice dražším, ale českém výrobku, odměnou vám bude perlátor s dlouhou a hlavně s garantovanou výdrží, navíc se zajímavým designem a s možností vybrat si model se všemi zmíněnými doplňkovými funkcemi.

Co se tedy vyplatí – perlátor nebo nová baterie?

Z uvedených cen je jasné, že výhodnější je do stále ještě funkční, ale starší baterie, pořídit nový perlátor, než investovat do baterie nové. Ceny nových baterií se pohybují v tisícikorunách, u perlátorů jsou to jednotky stovek korun.