Když dojde na prodej bytu, domu, pozemku či jiné nemovitosti, ne vždy je prodávající ochoten čekat na adekvátní nabídku. Někdy mu dokonce nezbývá nic jiného, než majetek prodat výrazně pod cenou. Obvykle jde o situace, kdy dotyčný řeší nepříjemné finanční problémy – třeba hrozící exekuci. Za normálních okolností se klasický prodej bytu „táhne“ čtvrt roku a rodinným dům pobude v nabídce i dvakrát tak dlouho. Nabízí se však expresní alternativa v podobě výkupu. Společnosti, které danou službu nabízí, jednají bleskově – ale za to si z tržní ceny strhávají nemalou částku. Přesto se výkup za určitých okolností vyplatí.

Záchrana pro dlužníky? To už dávno neplatí

Na výkup nemovitostí bylo v minulosti pohlíženo poněkud skrz prsty. Respektive mluvíme o pohledu „běžných“ prodávajících, kteří si mohli dovolit čekat na zájemce o koupi třeba i několik měsíců. Výkup byl určen především lidem ve špatné finanční situaci a lehkovážníkům, jež se z nepochopitelného důvodu dokázali smířit s velmi nevýhodným obchodem. Jenomže nic není černobílí a realitní trh jakbysmet.

Výkup nemovitosti je jistě žádoucí pouze v případě, kdy prodávajícího takříkajíc „tlačí čas“ a musí se nemovitosti zbavit co nejdříve. Do skupiny potenciálních zájemců o službu ale nepatří pouze sociálně slabší jedinci a lidé se špatnou finanční gramotností – naopak se v ní stále častěji objevují i podnikatelé. Důvodem, proč se snaží nemovitost prodat extrémně rychle i za cenu ztráty na ceně, může být atraktivní investice, kterou nemohou nebo nechtějí financovat jinak než právě penězi z prodeje nemovitosti.

V čem spočívá rozdíl mezi prodejem a výkupem?

Prodej nemovitosti zpravidla probíhá tak, že prodejce osloví realitní kancelář, která následně shání kupce přes inzertní servery. S případnými zájemci absolvuje prohlídku, a nakonec se postará o veškerou administrativu včetně převodu v katastru. Za služby si naúčtuje provizi ve výši několika procent.

Výkup nemovitosti má jiný průběh, protože realitní společnost nefunguje jako prostředník. V obchodním vztahu figurují pouze dva subjekty – prodávající a společnost, která se zabývá výkupem. Ta převádí nemovitost do svého vlastnictví a obratem vyplácí smluvenou částku. Vzhledem k tomu, že prodávající nemusí čekat na to, až se najde kupec, je transakce výrazně kratší. Profesionálové jsou schopni vyřešit administrativu do jednoho dne.

Kolik peněz za výkup dostanete?

Pokud jste došli k závěru, že nemáte jinou možnost, jak získat potřebnou částku, než prodejem nemovitosti formou výkupu, dejte si záležet na výběru společnosti, které svůj majetek prodáte. Na českém trhu sice působí poměrně dost firem, ale rozdíly mezi nabídkami jsou propastné. Většinou si z tržní ceny nemovitosti strhávají 30-40 %, někdy se však prodávající musí smířit i s polovinou.

Znamená to snad, že prodávající výkupem nemovitosti vždy přijde o třetinu či více finančních prostředků, které by mohl získat standardním způsobem? Nikoliv. Některé společnosti totiž nabízí podstatně větší částky. Například MAXIMA REALITY vykupuje v průměru za 90 % z tržní hodnoty nemovitosti, a navíc má řešení pro každého, kdo si vystačí s menší částkou.

Pakliže potřebujete pouze poměrnou část hodnoty nemovitosti a nehodláte se smířit s tím, že výkupem přijdete o pořádný balík, mohla by vám vyhovovat jiná varianta. Do 50 % z tržní ceny Maxima vyplácí bez nutnosti výkupu. Jedinou podmínkou je zapsání zástavního práva, což je s ohledem na značné riziko, které společnost podstupuje, logický krok. Po vyplacení poloviny z celkové částky pak realitka shání kupce. Pokud se jí to nepodaří do 6 měsíců, nemovitost za výhodných podmínek odkoupí.