Happy graduate woman with her dissertation work on white - education concept

Čeká vás co nevidět odevzdání diplomové, bakalářské nebo jiné závěrečné práce a vy si lámete hlavu s tím, jak se postavit k vytisknutí a svázání celého díla? Poradíme vám, na co byste si měli dát pozor a s čím je třeba počítat.

Nespoléhejte na domácí tisk, specializovaná copycentra vytisknou diplomku za vás

V první řadě je dobré si uvědomit, že diplomová práce je završením vašeho studia a měla by mít určitou úroveň. Domácí inkoustové ani laserové tiskárny se nikdy nemohou kvalitou tisku rovnat profesionálním tiskařským strojům v copycentrech. Rozmazaný inkoust nebo slepené stránky nejsou dobrou vizitkou.

V copycentru Tomados mají s tiskem diplomových, bakalářských, maturitních i dalších prací dlouholeté zkušenosti a disponují kvalitními tiskárnami, na kterých vám vytisknou závěrečnou práci v odpovídající kvalitě. Využít můžete i další nabízené služby jako je pronájem tiskáren a kopírek nebo servis kancelářské techniky.

stack of books – university graduate theses – with one different red book isolated over white

Cena tisku se odvíjí od počtu stran a v úvahu je třeba brát i zvolenou gramáž papíru. Základní gramáž kancelářského papíru 80 g je dostačující, ale pokud chcete pevnější listy, můžete sáhnout po vyšších gramážích. S vyšší cenou počítejte i v případě vícebarevného tisku.

Na co si dát pozor před tiskem diplomové práce

Ve chvíli, kdy máte diplomovou práci zkontrolovanou a připravenou k tisku, uložte si ji ve formátu PDF, u kterého nehrozí, že by se při načtení v copycentru rozpadlo stránkování, rozjely odstavce nebo nadpisy. Při formátování okrajů počítejte s tím, že vazba „ukousne“ přibližně 1 cm okraje. Text vždy dostatečně odsaďte, aby se vám nestalo, že budete mít okraj malý a text bude moc natěsnán do vazby.

Při využití služeb copycentra máte jistotu, že ušetříte drahocenný čas, který je v závěru studia velmi podstatný. Zpravidla je potřeba mít dva výtisky diplomové práce pro potřeby fakulty a je dobré pořídit si také jeden výtisk pro své vlastní potřeby. Pokud máte času dostatek, nechte si tisk a vazbu diplomové práce zhotovit do druhého nebo třetího dne, vyjde to levněji. Expresní tisk a vazba diplomové práce do pár hodin je za příplatek.

Tisk a vazba diplomové práce na jednom místě

V případě copycentra můžete na jednom místě využít nejen tisk, ale i vazbu diplomové práce, a vyhnout se tak další zbytečné cestě do knihařství. Jako standard se využívá klasická knižní vazba, ale můžete sáhnout i po vazbě Unibind, kroužkové, drátěné nebo thermo vazbě.

Volba desek by měla odpovídat tomu, že diplomová práce má jistou úroveň. Odstíny černé, bílé, modré nebo vínové jsou nejčastěji využívané, ale dají se použít i barvy červené, zelené nebo stříbrné. Ideální jsou desky Steel Book nebo Unibind UniCover Hard v imitaci kůže. Desky je pak dobré doplnit zlatým nebo stříbrným potiskem jak na deskách, tak na hřbetu vazby.

Abyste opět ušetřili čas, můžete si objednat tisk a vazbu diplomové práce přes objednávkové formuláře nebo emailem. Hotovou práci si pak vyzvednete osobně nebo si ji necháte zaslat na dobírku.

V případě, že po svázání zjistíte, že máte v práci chybu a je nutné něco doupravit, většinou je možnost práci rozvázat a doplnit nebo nahradit potřebné listy.

Na závěr už stačí celou práci podepsat a v řádném termínu odevzdat.

Přečtěte si také: Diplomová práce snadno a bez nesnází v 5 krocích