Přesčasy jsou někdy nevyhnutelnou součástí pracovní rutiny, pokud je jich ale moc, výrazně škodí vašemu fyzickému a psychickému zdraví. Je možné, že aktuálně máte v práci honičku a šéf vás přetěžuje. Možná se ale nacházíte v situaci, kdy byste s trochou správných rad a triků přece jen nemuseli tolik přesčasů absolvovat. Co by vám mohlo pomoci si lépe zorganizovat pracovní čas a zefektivnit vaši pracovní dobu?

Ujasněte si priority

Udělejte si přehled v tom, co vás následující dny čeká. Co vše musíte vyřešit a dodělat. Pokud je to možné, všechny úkoly si sepište a odhadněte, kolik času a energie vám asi tak zaberou. Zjistěte, který úkol je nejnáročnější a nejsložitější a do toho se pusťte jako první. Je pochopitelné, že se vám na něm nechce začít pracovat, ale právě proto je nejefektivnější ho vyřešit jako první. Jinak ho budete neustále odkládat a vaše problémy to akorát tak zhorší. Protože když už se k němu přece jen dostanete, pravděpodobně nebudete mít dostatek času řešit případné komplikace, které se cestou mohou objevit. Když ale jako první vyřešíte to, do čeho se vám opravdu nechce, uleví se vám a budete mít větší motivaci pokračovat dál v práci. A jestli vás nadřízení nebo kolegové neustále přehlcují úkoly, řekněte jim, že to v takovém časovém presu nestíháte. Pokud budou vaše argumenty pádné a opodstatněné, jistě tento problém půjde nějak vyřešit. Pokud ne, je načase změnit zaměstnání. Nabídka práce v Praze i jiných městech je široká, jistě si vyberete něco, co Vám bude více vyhovovat.

Minimalizujte rozptýlení

V dnešní době je snadné podlehnout pocitu, že člověk musí být neustále online. Připraven odpovědět na každý email, sms nebo telefon ihned. Takové vyrušení ale může snadno zhoršit produktivitu a vytrhnout vás ze stavu flow, pokud jste se do něj dostali. Bude pro vás pak těžké se znovu zabrat do práce a navázat tam, kde jste skončili. Zkuste si tedy vyhradit nějakou část pracovní doby, kdy budete offline, mimo dosah ostatních. Všechny emaily a telefonáty můžete vyřešit potom, třeba v rámci jedné hodiny na začátku a poté na konci pracovního dne. Omezte také surfování po internetu a sociálních sítích, maximálně na krátké chvilky, kdy opravdu potřebujete pauzu. Dejte si ale pozor, aby se to neprotáhlo déle, než je nutné. Zkuste i omezit počet porad a pracovních schůzek, kterých se účastníte. Pokud je to možné, snižte jejich počet jen na ty porady a jednání, které jsou pro vás opravdu důležité a přinesou vám užitek.