Věděli jste, že na to, jak se dá využít stříbro, člověk začal přicházet už před několika tisíci lety? Dokonce i zlato se naučil využívat až později a v dobách minulých byly oba kovy stejně vzácné, někde si dokonce i stříbra cenili více. Téměř tak rychle, jako objevilo tento bílý kov, došlo lidstvo k názoru, že mu to bude slušet i v podobě šperků. Stříbrné náramky, náušnice či spony znal už starověk. Zdobili se jimi Egypťané, Řekové i Římané.

náram
Stříbrné náramky

Vraťme se ale do současnosti. Stříbro si totiž svou popularitu drží stále. A to zejména pro svůj jemný lesk, ale také díky tomu, že pořízení stříbrných šperků nepatří mezi finančně nákladné radosti. A k tomu je tu nesmírná variabilita ve vzhledu jednotlivých šperků. Můžete si pořídit masivní prsteny s kameny nebo decentní stříbrné náušnice s perlou.

Zastavme se u onoho něžného třpytu. Stává se vám, že nosíte například stříbrné náušnice ozdobené v současnosti tolik módními zirkony a ony o svou zářivost po čase přicházejí? Lidově řečeno „zčernají”. Čím to je? Rozhodně to není důvod, abyste si okamžitě šly stěžovat do obchodu, kde jste šperk pořídily. Jedná se o přirozený jev – oxidaci stříbra způsobenou sirovodíkem. Děje se to při styku se vzduchem nebo i potem, jehož složení je individuální. Což je i důvod, proč třeba vaše kamarádka stříbro nosí a zůstává jí pořád stejně nádherné.

Zabránit se tomuto procesu dá tzv. rhodiováním. To znamená, že na stříbro se nanese vrstva dalšího kovu. Rhodium zvýší odolnost a také mu dodá lesk. Pak bude šperk prakticky k nerozeznání od populárního bílého zlata. To se ostatně vyrábí stejnou technologií. V základu je za konečné zabarvení zodpovědná příměs dalších kovů, které se postarají o to, že z klasického žlutého zlata lze vyrobit i jinak barevné varianty. Ale pro zlepšení výsledného efektu se ještě většinou na povrchu uplatňuje právě potažení rhodiem.

Stříbrné náušnice
Stříbrné náušnice

Stříbrné šperky můžete zkusit vyčistit i doma, pokud vám zčernají. Důrazně varujeme před použitím zubní pasty nebo podobných receptů, které jsou vůči tomuto křehkému kovu příliš agresivní. Kupte si raději speciální čistič stříbra. Pozor! Šperky s jakýmikoli kameny takto nečistíme, jinak hrozí, že uvolníte lepidlo a kameny vypadají nebo je poškodíte. Ve zlatnictví si zpravidla vaše cennosti „vezme do parády” ultrazvuk.

 

Předchozí článekEnergetické nápoje
Další článekOblíbené značky oblečení za skvělé ceny