Rodinný nedělní oběd či večeře jsou v každodenním shonu světlá výjimka. Společných chvil s nejbližšími je jako šafránu. Rychlý konzumní životní styl, „fast foody“ či moderní technologie způsobují, že upřednostňujeme virtuální svět před tím reálným a množství věcí děláme povrchně. Co to změnit a připomenout si důležitost přátel a rodiny? Inspirujte se a naučte se spolu s námi užívat si přítomnost v kruhu nejbližších a při dobrém jídle.

V minulosti běžný jev, proč ne dnes?

V minulosti bylo zcela běžné, že se rodiny setkávaly za velkým stolem. A nejen během Vánoc či vítání nového roku. Dokonce v některých rodinách platilo, že za stolem měl každý své stabilní místo. Pravidelné nedělní posezení, obědy nebo večeře byly projevem úcty k rodině a nejbližším.

Otec měl nejdůležitější roli hlavy rodiny, k matce – paní domácí však každý choval respekt. A přestože rodiny ne vždy disponovaly velkým obnosem peněz, pokaždé vytěžily zejména z toho, co si samy vypěstovaly a vychovaly. Vždyť i naši rodiče či prarodiče by si jistě vzpomněli na oslavy nebo nedělní posezení u stolu se sourozenci, bratranci, tetami a strýci, prarodiči a také nejednou bitvu o poslední porci dezertu. Každý z nich by dozajista potvrdil, že tato setkání měla nepopsatelnou atmosféru a z jejich vzpomínek by se dala vyskládat kniha na pokračování.

Rodinné a přátelské setkání by neměla chybět v našem kalendáři ani dnes. Bohužel doba a povinnosti způsobily, že se setkáváme spíše sporadicky, žijeme v rychlé době a před osobním kontaktem upřednostňujeme ten virtuální. Co byste však řekli, kdyby se z večera ve společnosti přátel nebo rodinných příbuzných stala tradice?

Jídlo spojuje všude na světě

O tom, že jídlo opravdu spojuje, svědčí i zvyky v různých koutech světa. Například Italové jídlo doslova milují, stolují ve velkých skupinách a jsou při tom patřičně hluční. Jídlo si jednoduše vychutnávají každým douškem. Stejně tak jsou známí svou štědrostí africké národy a stolování je pro ně zážitek. Jediným cílem hostitele je, aby se jeho návštěva cítila dobře a měla na stole vždy jen to nejlepší. Pro svou typickou severskou pohostinnost mají u turistů obdiv i Islanďané, kteří nejednou vedli žebříček nejpřátelštějších národů.

Proč si tedy nevzít příklad a díky jídlu si dopřát více společných momentů s přáteli a rodinou? Vyzkoušejte to a napravte všechny sliby o tom, jak brzy se příště uvidíte.

3 jednoduché tipy jak na to:

1. „Save the date“

Kalendáře. Máme je na stolech, na stěnách, v našich smartphonech či počítačích. Jednoduše všude. Stačí je využít. Základem úspěchu je totiž systém a pravidelnost. První, druhý pokus možná bude trochu kostrbatý, ale když si vytvoříte spolu s rodinou či přáteli „návyk“, společné chvíle se stanou nedílnou součástí vašeho týdne či měsíce. Naplánujte kamarádům například jednou za měsíc špagetový čtvrtek nebo sourozencům společný nedělní koláč s kávou. Předem dohodnuté pravidelné schůzky se postupně stanou tradicí a budete je brát automaticky.

2. Dnes špagetová párty

Více zábavy i účastníků nalákáte, když dáte vašemu setkání téma. Neurčitá schůzka při čajovém pečivu díru do již i tak nabitých kalendářů neudělá. Dámská jízda při italském jídle a víně, společné vánoční pečení s punčem, komiks sushi párty nebo kino večer s mini hamburgery, to je už jiná řeč. Sliny se zbíhají a zájemci přibývají. Jak na to se inspirujte například na stránce www.somat.cz/Enjoytogether, na které najdete tipy pro společné chvíle s přáteli při dobrém jídle a originálním programu. Zapojte se tak spolu s námi do iniciativy Henkel a značek Somat a Pur – #Enjoytogether. Připomíná, jak důležité je věnovat čas svým blízkým a povzbuzuje k setkáním. Ideálně ve společnosti dobrého jídla, v kuchyni, v srdci každé domácnosti. Podělte se o tyto jedinečné momenty i na sociálních sítích s hashtagem #enjoytogether a inspirujte své přátele.

3. Showtime

Jednou z cenných vymožeností dnešní doby je možnost rychlých fotografií. Stačí vzít do ruky mobil, zapnout fotoaparát a je to. Oproti minulosti a vyvolávání filmů s omezeným množstvím záběrů je to velký rozdíl. Proč to nevyužít? Sdílejte si společná alba, udělejte si nástěnku vzpomínek nebo si vytvořte uzavřenou párty skupinu na sociálních sítích, kde si budete sdílet vzpomínky. Po roce si můžete z fotek vytvořit, například, vzpomínkový plakát nebo knihu-album i s odkazy a poznámkami, jak bylo kdysi dobrým zvykem.

Předchozí článekTrail mix – rychlé doplnění energie
Další článekBoty a doplňky, jež mají styl