Majitelé malých bytů či rozlehlých rodinných domů mají jedno společné, a to že se do nich vstupuje předsíní. Ta se tak stává klíčovou místností bytu, protože představuje jeho vizitku. Nezáleží na tom, zda má vaše předsíň rozměry většího kapesníku či menšího tanečního sálu, s obojím lze naložit k vaší nejlepší spokojenosti. Nebojte se zútulnit vstup do vašeho hájemství! Poradíme vám, jak na to.

Malá, či velká předsíň? Obojí je v pořádku

Bydlení v domě či bytě představuje často rozdíl, a to již při samotném vstupu do prostoru, v němž se může nacházet malá či naopak podstatně větší předsíň, která je vizitkou bytu jako takového, a tak je vhodné si na jejím vybavení a uspořádání dát záležet. Nábytek do předsíně se však samozřejmě odvíjí od jejích parametrů, což vůbec neznamená, že malá předsíň v panelovém bytě nemůže působit útulně a příjemně. Jen je v tomto případě zapotřebí více plánovat. Ovšem ani majitelé velkých bytů s rozlehlými předsíněmi v prvorepublikovém stylu to nemají tak jednoduché, zútulnit a vhodně vybavit tento prostor také přináší určité nároky.

Velké předsíně, zvláště takové, v nichž je umístěné i okno, mohou působit velmi vzdušně, čehož je dobré využít. Není pak tedy cílem je maximálně zastavět nábytkem, ale uspořádat je tak, aby v nich byl ponechán původní duch prostoru a volnosti. Výhodou velké předsíně s oknem je i to, že v ní lze umístit květiny, kterým dělá dobře chladnější teplota, a zároveň tak mají i dostatek světla. Květiny se pak mohou nacházet na speciálních stolcích či v patrových policích, takže nemusí zabírat mnoho prostoru. Dodají předsíni ráz starodávné zimní zahrady.

Co v předsíni nesmí chybět

Podstatné je předem říci, že prioritou vybavení jakékoliv místnosti v bytě či rodinném domě je vkus a potřeby jejího majitele, obecná doporučení pak následují až v druhé řadě. Obecně lze však shrnout, že dobrá předsíň se neobejde bez funkčního způsobu skladování bund, kabátů, deštníků apod. Ty se pak mohou nacházet v samostatné skříni, je-li v předsíni dost prostoru, nebo naopak pouze na závěsných háčcích či na stojacím věšáku. Všechny možnosti jsou správné. U stojacího věšáku je však třeba klást důraz na jeho pevnou a těžkou základnu, aby se nekymácel. Vyvažovat věšák oblečením z různých stran je také řešením, ale již trochu nepohodlným oproti výběru věšáku se solidním stojanem.

Samozřejmé vybavení předsíně přestavuje i botník, avšak u menších bytů se botník často již nachází na chodbě před vlastním vstupem do bytu. Ušetří se tak mnoho místa. Botník však lze pořídit i ve výklopné verzi, která je velmi prostorově nenáročná a zároveň pojme dostatečné množství párů bot. Botník lze vyrobit i na míru, což bývá optimálním řešením, protože se v rámci této zakázky dá zohlednit i obvyklý počet bot a jejich typů. Takový botník se pak stane ideálním úložištěm, kde bude jeho každičký prostor využit.

Univerzální záchranný prostor jménem komoda

Velmi praktickým a v mnoha prostorách využívaným kusem nábytku je pak komoda do předsíně, která může být rovněž zakoupena jako sektorový produkt či může být speciálně vyrobena na míru. U komody je pak podstatný dostatečný úložný prostor, kdy však zásuvky a poličky musí být uzpůsobeny podle velikosti a tvaru předmětů, které do nich budou ukládány. Komoda totiž, je-li vhodně navržena, může v předsíni zaujímat minimum prostorové plochy a zároveň se stát efektivním úložištěm pro všechny potřebné předměty. Pro mnohé lidi může představovat výběr a koupě vhodné komody dobrodružství, někdy i na celý den. Pokud však nemáte celý den, nebo jednoduše nevíte podle čeho tu správnou vybrat, v následujících odstavcích vám prozradíme několik tipů, na co se zaměřit.

Při výběru komody je potřebné klást důraz na kvalitu kování, pojezdových a spojových prvků. Materiál může představovat například i překližka, ale na kvalitě spojovacích prvků a všech úchopných míst je zapotřebí si dát záležet. Nefunkční zásuvka či nepohodlný úchyt může ráno v předsíni výrazně znepříjemnit a tomu je zapotřebí předejít. Z předsíně je nutné vycházet spokojený, a nikoliv naopak.

Je-li prostor předsíně malý, je zapotřebí volit světlé barvy veškerého vybavení včetně komody, protože jinak by prostor působil již značně stísněně. U velkých předsíní je pak možné zvolit jakoukoliv barvu, aniž by mohla být učiněna zásadní chyba. V tom bohužel spočívá nevýhoda malých prostorů.

Další užiteční pomocníci v předsíni

V předsíni je rovněž užitečné mít umístěnu skříňku či věšáky na klíče, dále dle možností i lékárničku, ta se však může nacházet i v koupelně. Jedná se o to, která varianta je pro vás příjemnější. Předsíň rovněž musí obsahovat alespoň malé zrcadlo, které vám poskytne kontrolu vašeho vzhledu před odchodem z bytu. Ideální je však velké zrcadlo, v němž je možné spatřit celou postavu, ne vždy to však prostory umožní. Zajímavý o tom jaké zrcadlo zvolit do předsíně najdete například zde.

Bez ohledu na to, jakých rozměrů je vaše předsíň, vždy můžete být s jejím vzhledem zcela spokojeni!