Pánské košile jsou dnes běžnou součástí šatníku téměř každého muže. Můžete je nosit do práce, společnosti i běžně jako součást každodenního oblečení. Stačí jen správně vybírat střihy a styly. Co jste ale o tomto kusu oblečení možná nevěděli?

panska-kosile
1. Pánské košile byly spodní prádlo. Až do 18. století muži ukazovali ze své košile pouze límeček. Chodit odhalen pouze v košili bylo velmi neslušné.

2. První pánské košile vymysleli Italové. Vznikly v 15. století. Do té doby se pod oblečením nosil lněný kus oblečení, který nebyl vůbec vidět. Italové rozšířili rukávy a ty se staly první součástí košile, která vykukovala pod oblečením.

3. Nejdražší košile světa je za 5 milionů. Vlastní jí Ind Datta Phuge. Tato košile je celá ze zlata a váží asi tři kilogramy. Její majitel si ji pořídil, aby ukázal majetek své rodiny a zaplatil za ní více než 250 tisíc dolarů. Svět ho nyní zná jako muže se zlatou košilí.

4. V košili 200 let bez obleků – pánské košile v primitivním provedení vznikly už v 15. století, ale oblek se objevil v módě až o 200 let později. Dnes jeto naopak nejčastější využití pánské košile.

5. Bílá košile pro boháče. Až do konce 19. století byla bílá košile znakem majetku. Bílá košile byla symbolem čistoty. Také bylo náročnější se o n i starat, musela se častěji prát a majitel musel mít více kusu, které mohl střídat.

6. Jermym Street průkopníkem. První firma, která začala Evropu zásobovat košilemi, byla britská Jermym Street. Ta existuje dodnes a pánské košile jsou stále její specialitou.

7. Náprsní kapsička jako náhrada za vestičku. Náprsní kapsička nebyla součástí pánské košile ještě v průběhu 20. století. Až když se přestaly nosit po sakem vestičky, objevily se náprsní kapsičky. Dodnes je podle etikety nevhodné nosit náprsní kapsičku na formálním obleku do společnosti. Může se nosit pouze na business košilích nebo na neformálních košilích.

Předchozí článekUmělé květiny se dostávají opět do módy
Další článekDaňová evidence