SAMSUNG CSC

Celý balón je řízen pomocí technického hořáku, což je pro laika trochu složitější zařízení s náročným řízením, jež má svoje přesná pravidla. Rozhodně je celý let manuálně ovládán a určitě by se Vám nemohlo stát, že by balón z ničeho nic cuknul nebo spadnul. Na hodinu letu se spotřebuje zhruba 35 kg propanu a platí, že čistý propan je pro let lepší než směsice propan-butanu. Dolet balónu je přitom vždy dán silou větru. Může cestovat rychlostí až 25 km/h, avšak doba letu může být pouhé dvě hodiny, tedy urazí vzdálenost max. 50 km. Z Prahy do Bratislavy tak určitě nedoletíte, pokud se nebavíme o speciálně konstruovaných balonech, jak jsme se bavili o extrémní cestě balonem kolem světa. Mýtem je rovněž nutnost přítomnosti padáků na palubě v případě nenadálé havárie pro záchranu cestujících. Z tak malé výšky by se jim totiž při seskoku padák ani nestačil otevřít – sám balón je totiž koncipován tak trochu jako padák a v případě problémů se vzletem či přistáním stačí balon odlehčit vyhozením nepotřebných věcí – pokud se tedy zrovna koupete v přírodě a něco vám spadne na hlavu, zřejmě proletěl balón mající problémy v posádce… Jelikož jsou však balony ze země zpravidla hodně viditelné, znamená to tak, že létají nejčastěji ve výšce do 1 km nad zemí, a tudíž není nahoře pasažérům ani zima, protože změna teploty o 1 km nahoru je zhruba jen 6 stupňů. Proletět kolem nejvyšších budov světa třeba v Dubaji nebo v nějaké asijské metropoli může proto být pro řidiče oříšek (s nadsázkou), ačkoli na druhou stranu se dá např. v rámci Evropy proletět třeba i nad Alpami (viz nejvyšší rekord výškového doletu balonu).

1 (5)

Řízení letu balonem

Jak jsme se již zmínili, řízení letu je pro balon poměrně náročná záležitost, protože pilot musí odhadovat změny poryvu větru a tlaku vzduchu. Často se tak může stát, že tento přeletí svůj cíl o značný počet metrů; dokonce se pořádají jisté soutěže na dolet na přesnost v řádu několika centimetrů. Musí prostě vysledovat minimální změny v těchto veličinách a důsledně je monitorovat a zpracovávat co nejexaktnější manipulací s hořákem a jeho ovládáním.

Let balonu v noci

V noci sice balony létat nemohou, ale mohou ve vzduchu „viset“ stabilně na místě, přičemž díky plynovému hořáku svítí v nočním nebi něco jako obří žárovka.

Předchozí článekJak zajistit chutnou kávu do kanceláří?
Další článekJak vám kávové automaty usnadní a zpříjemní život