Vybrat si správnou vůni není jen tak a nejednou jsme se o tom všichni přesvědčili. Co nám voní v parfumérii, nám pak už nemusí vonět doma a vybrat si z obrovské nabídky parfémů na jednom místě je někdy skoro nemožné. Dejte si načas a vyberte si parfém, který vám sedne jako ulitý. Luxusní parfémy, které se vám osvědčí, pak můžete používat opakovaně.

Připravte svůj čich na výběr nového parfému

Věděli jste, že čich se mění v závislosti na denní době a nejlepší dobou, kdy vyrazit do obchodů očichávat nové parfémy, je odpoledne? Důležité je, abyste při výběru byla v klidu a nebyla ve stresu – ten totiž může negativně ovlivnit váš výběr a později s ním už nemusíte být spokojená. Dopředu si také rozmyslete, jaký parfém hledáte, o jaký typ vůně máte zájem a ostatními se nenechte zlákat. Úplně jiné vůně se třeba hodí pro letní období a jiné zase pro to zimní. 

Parfémy podle denní doby i ročního období

Luxusní parfémy voní velmi intenzivně a vydrží skutečně dlouhou dobu. Proto byste se při jejich výběru měla orientovat také podle toho, kam a kdy chcete parfém použít. Lehké květinové, ovocné nebo vodní vůně se hodí pro denní nošení a ideální jsou také do parních letních dnů, kdy vás úžasně osvěží. Těžší vůně jako jsou ty orientální nebo dřevité, se naopak hodí na večerní akce, do společnosti a také k pochmurnému zimnímu počasí. 

Vůně, to je věda

U parfémů rozlišujeme tři části – hlavu, srdce a základ. Rozlišují se podle toho, kdy se vůně začnou postupně uvolňovat – takže byste se o tyhle údaje měla také zajímat. 

  • Hlava je první vůně, která se uvolní hned po aplikaci parfému. 
  • Asi po 15 minutách se začnou uvolňovat střední tóny vůně – srdce. Ty vydrží u luxusních parfémů vonět několik hodin. 
  • Poslední třetí částí je základ – nízké tóny vůně tedy jejich základ obsahují látky, které se uvolňují velmi pomalu, a trvat jim to může 3 – 4 hodiny. Právě u kvalitních luxusních parfémů pak vůni na sobě cítíte i desítky hodin a není nutná opakovaná aplikace.

Je úžasné slyšet od okolí, jak krásně voníte – dejte si proto na výběru parfému záležet a užívejte si ten pocit.