Kontokorentní úvěr banky často nabízejí jako výhodný doplněk k běžnému účtu. Hodí se zejména v případě, kdy se disponibilní zůstatek dostane na nulu, a obecně je považován za bezpečnou formu půjčky. Před sjednáním kontokorentu je však dobré vzít v potaz i jeho stinnou stránku a případně zvážit další dostupné možnosti.

Kontokorent umožňuje čerpat peníze na účtě do mínusu, čímž zvyšuje platební schopnost klienta. Pravidelné platby totiž mohou odejít včas i přesto, že je zůstatek na kontě nulový. V podstatě se tedy jedná o druh krátkodobé půjčky, jejíž roční úroková sazba se pohybuje mezi 10 a 22 %. Kontokorentní úvěr lze využít na cokoliv (jak na pravidelné výdaje a inkasa, tak na novou pračku či ledničku) a zároveň je bezpečnější než tzv. rychlé nebankovní půjčky a další mikropůjčky.

Proč se kontokorent (ne)vyplatí

Stejně jako každý jiný finanční produkt má i kontokorentní úvěr jak výhodné, tak nevýhodné atributy. Účel a zároveň hlavní výhoda tohoto produktu je zřejmá – usnadňuje situaci, když dojdou finance a současně je nutné uhradit pravidelné či nečekané výdaje. Klient má peníze ihned k dispozici a kontokorent později splatí tak, že danou částku vloží zpět na účet.

Kontokorent se vyplatí, protože:

  • zvyšuje platební schopnost klienta
  • jej lze využívat kdykoliv a opakovaně
  • jeho výši je možné zvolit dle vlastního uvážení
  • představuje bezpečnější a zpravidla výhodnější alternativu rychlých nebankovních půjček
  • ho lze kdykoliv zrušit
  • není stanoven pevný rozvrh splácení

Jak již bylo zmíněno, s každým finančním produktem se obvykle pojí také potenciální nevýhody. V případě kontokorentu je třeba dát pozor zejména na poplatky a frekvenci jejich účtování. Jedná se především o poplatek za sjednání a vedení úvěru, jeho využívání, přečerpání nebo opožděné splacení. Klient by měl pamatovat také na to, že kontokorent často představuje překážku pro získání jiné půjčky.

U kontokorentu je třeba dát pozor na:

  • výši poplatků za jeho sjednání, vedení a užívání
  • sankce za pozdní splacení
  • snížení úvěrového limitu bankou v případě, že dojde ke snížení příjmů klienta

Výše poplatků a další podmínky vždy závisí na konkrétní instituci. Proto je před sjednáním kontokorentního úvěru dobré prostudovat nabídky více bank a využít srovnání kontokorentů, které může pomoci vybrat ideální produkt na míru.

Díky kontokorentu lze zaplatit vše potřebné i při nulovém zůstatku na běžném účtu.

Kontokorent nebo jiný úvěr?

Kontokorent se vyplatí zejména těm, kteří potřebují půjčit na kratší dobu. Má-li se jednat o dlouhodobější půjčku, je vhodné uvažovat spíše o klasickém spotřebitelském úvěru. Další možností je pořízení kreditní karty, jejíž největší výhodou oproti kontokorentu je tzv. bezúročné období neboli doba, kdy si banka neúčtuje žádný úrok. Riziku vysokých sankcí a následnému zadlužení se lze zase vyvarovat díky předplaceným platebním kartám, u kterých na rozdíl od kontokorentu nehrozí případné poplatky za přečerpání.

Předchozí článekBiostimulační laser
Další článekVyplatí se nakupovat na Wish.com?