Kdo spatří achát, často má na mysl vytane jen velice výstižná reakce: „Ach, to je krása!“ A skutečně, archáty doslova ohromují svou na první pohled přitažlivou barevností.

Poznejte jedinečnou tvář achátů

Úvod tohoto textu je pochopitelně jen drobnou hříčkou, ve skutečnosti nemá název achátu nic společného s obdivným zvoláním „ach“.

Označení tohoto minerálu pochází z historického názvu řeky Achates, kterou bychom našli na Sicílii. Dnes je však v mapách zakreslena již pod jménem Dirillo. Právě tady byly nalezeny acháty, o nichž informoval řecký přírodovědec Theofrastos. Vytvořil tak nejstarší dochovanou písemnou zmínku o achátech. K tomuto památnému okamžiku došlo ve 4. století př. n. l.

Od té doby acháty svou mnohotvárností nepřestaly lidstvo fascinovat. Jejich rozmanitost vysvětluje složení. Nejedná se o jediný minerál, ale prakticky o několik vrstev křemene, chalcedonu a opálu. Právě odtud pochází charakteristické pruhování achátů.

Od přírody mají acháty mnoho odstínů. V nalezištích se vyskytují kameny růžové, šedé i bílé. Člověku však to, co dokáže příroda, nestačilo, a začal acháty uměle barvit. Pakliže je tak minerál inkoustově modrý či chromově zelený, pravděpodobně si jej lidská ruka uzpůsobila k obrazu svému.

Dejte šanci přirozené kráse

Zastánci přirozené krásy namítají, že kameny bychom měli ponechat v přirozené podobě, jinak zničíme jejich léčivou sílu. Estetické hledisko takto upravených kamenů lze jistě považovat za do značné míry subjektivní záležitost.

Zkusme nicméně odolat lidské ješitnosti a ponechat na přírodě, jakou tvář se rozhodne kamenům vtisknout. S pomocí našich poznatků dokážeme ovlivnit mnohé, není však nepředvídatelnost přírody tím nejkrásnějším?

Šperky s achátem jsou toho důkazem. Díky specifické kresbě působí velmi osobitě. Achát je možné využít do různých druhů klenotů. K nejoblíbenějším patří například stříbrné prsteny s achátem.

Více informací o achátech si můžete přečíst v článku Šperky s achátem na našem blogu.