Vybíráte vánoční dárky a rozhodli jste se svému partnerovi darovat náramkové hodinky? V dnešním článku vám pomůžeme s výběrem. Ačkoli se to nezdá, do úvahy budete muset vzít desítky parametrů. Naštěstí se lze v problematice rychle zorientovat.

Jaké parametry zohlednit při výběru?

Pokud se v hodinkách nevyznáte, pravděpodobně budete hodinky pro muže vybírat pouze podle vzhledu. To však může být zásadní chyba, hodinky se totiž liší v až desítkách dalších parametrů.

Hlavní parametry, podle kterých vybíráme hodinky

  • rozměry hodinek,
  • materiál (resp. povrchová úprava) hodinek,
  • materiál řemínku,
  • strojek,
  • typ ciferníku a napájení,
  • krycí sklíčko,
  • vodotěsnost,
  • cena hodinek,
  • doplňkové funkce hodinek.

V dalších kapitolách článku se na jednotlivé parametry podíváme podrobněji. Pamatujte však na to, že jde spíše o stručný výčet. Sami byste si měli co nejvíce nastudovat parametry modelů, které zvažujete, a jednotlivé hodinky poté vzájemně porovnat. Svou roli pak samozřejmě bude hrát i cena hodinek, nemělo by však jít o primární kritérium. Stanovte si spíše cenové rozpětí, do kterého se chcete vejít.

Rozměry hodinek

Rozměry hodinek se mohou značně lišit, a to jak u samotného pouzdra strojku a ciferníku, tak u řemínku. U pouzdra řešíme průměr a výšku. Rozdíly mohou být milimetrové až centimetrové. Velikost ciferníku pro muže se nejčastěji doporučuje kolem 40 mm v průměru.

U řemínku je důležitá jak jeho šířka, tak to, aby dobře seděl na ruce.

Materiál hodinek

Velká variabilita je i u materiálů. Dnes se hodinky vyrábějí prakticky ze všeho, z čeho hodinky vyrobit lze – kov, plast, keramika, dřevo. U řemínků pak vstupují do hry i textil a kůže.

Materiál volíme dle toho, k jakému účelu budou hodinky využívány. Do společnosti se nejlépe hodí luxusní kovové hodinky (ocel, hliník, titan a další). Na sport bychom zase doporučili hodinky plastové. Další materiály nejsou využívány tak často a jde spíše o designové či technologické speciality.

Sklíčko a vodotěsnost

Krycí sklíčko se liší především v tom, jak budou hodinky odolné. Kvalitní sklíčka ale pomáhají i snížit odlesky a zlepšují čitelnost ciferníku.

Za nejodolnější safír, na kterém se škrábanec objeví jen opravdu výjimečně, si připlatíte. Častější volbou běžných spotřebitelů jsou tak levnější alternativy.

Strojek, dobíjení, vodotěsnost

Zásadní roli hraje při výběru i strojek hodinek. Zde si přečtěte popisek konkrétních hodinek a zjistěte si více o tom, jaký strojek hodinky pohání. Kromě toho samozřejmě hraje roli i to, zda volíte hodinky digitální, analogové, či hodinky s dalšími chytrými funkcemi. Podívejte se také na to, zda jsou hodinky voděodolné, či dokonce vodotěsné a do jaké hloubky vodotěsnost garantují.