Jsou populární především mezi mladistvými, všem dostupné, dostaly se do všech obchodů, … Kdo by je neznal – energetické nápoje. Lákají svým barevným obalem, různými příchutěmi a přidanými látkami. Jejich přílišná konzumace může vyvolat závislost nebo alespoň nabudit pocit, že bez nápoje absolutně nic nezvládnete. Přísun může také způsobit zažívací či žaludeční problémy, poruchy spánku, bušení srdce či úzkostné stavy. Výrobci rozšířili nabídku o další látky, které standardní energetický nápoj odliší a zároveň oživí chutí – např. L-karnitin, guarana, ženšen, konopí, aj.

Energetické nápoje
Energetické nápoje

Kofein

Většina z nás ví, že energetické nápoje obsahují daleko více kofeinu než šálek kvalitní kávy. Je však v omezeném množství kvůli jeho návykovosti. Tento základní „stavební prvek“ energetických nápojů má za úkol stimulovat nervový systém.

Cukr

Energy drink je doslova „nabušený“ cukry. Obsah může dosáhnout až 14 gramů na 100 mililitrů nápoje. Jedná se o rychlý zdroj energie. Výrobci přivedli na trh i nápoj označený „sugar free“ – snažili se cukr v nápoji redukovat. Ten však nahradili umělými sladidly. To též není to pravé ořechové pro naše tělo. Dlouhodobá konzumace sladkých energetických nápojů se co nejdříve projeví na vaší váze.

Taurin

Někdo by mohl pronést, že energetické nápoje obsahují pro člověka prospěšný taurin, proto by měl jeho konzumaci zvýšit. Omyl. Taurin je sice důležitý pro náš krevní tlak, ale můžeme jej užívat jinou formou než pomocí nápoje plného cukry a kofeinem.

Kombinace s alkoholem

Míchání s alkoholem je velmi škodlivé – opilost cítíte úplně jinak. Opilý si neuvědomuje stupeň opilosti, neboť vlastnosti energetických nápojů dávají spotřebiteli pocit, že alkohol má menší účinek – jedná se o tzv. „střízlivou opilost“. Nápoje totiž zpomalují proces vstřebávání alkoholu a vy se neuvědomujete, kolik toho vypijete. Ale i přesto tato kombinace se na dnešních diskotékách vyskytuje ve větší míře než v kdysi.

Energetické nápoje byly vytvořeny jako doplněk stravy pomáhající občas překonat únavu a povzbudit v nouzové situaci.

 

Předchozí článekDámské bundy a kabáty jako stálice na módním poli
Další článekSTŘÍBRNÉ NÁUŠNICE