Přemýšlíte nad tím, jak plnohodnotně nahradit palivové dřevo a zároveň ušetřit peněženku, čas i přírodu? Dejte zelenou briketám – překvapí vás, jak praktické a pohodlné je jimi vytápět. Přečtěte si, v čem tkví největší plusy dřevěných briket a jak snadná je jejich koupě i skladování. Možná, že budou vytvářet teplo v právě přicházející topné sezóně i u vás doma.

Brikety – náhrada dřeva s množstvím výhod

Dřevěné brikety jsou dnes stále častěji vyhledávaným pojmem. Jedná se o asi 28 cm dlouhé špalíčky vyrobené ze směsi pilin tvrdého i měkkého dřeva. Jejich využití je možné v kamnech, kotli i krbu a při jejich spalování vzniká asi o polovinu menší množství popela. Díky tomu popel nemusíte tak často vynášet a brikety tak naplňují svůj úkol být komfortním topným palivem, který vám ušetří i ten nejcennější atribut – váš čas. Nespornou výhodou (například vůči dřevu) je i jejich snadné uskladňování. Brikety jsou výhřevnější než dřevo, a tak jedna tuna briket vydá za tři metry dřeva. Jak je to možné? Piliny jsou totiž pro lisování sušeny tak, aby obsahovaly jen 7 % vody. Dodávány jsou brikety obvykle na paletách zabaleny v igelitových pytlích, a to proto, aby byly chráněny před případným mokrem a jejich transport byl co nejjednodušší. Dřevěným briketám ale nevadí vzdušná vlhkost ani sluneční záření, proto není třeba být speciálně vybaven skladovacími prostory. V neposlední řadě je topení briketami také, například vůči uhlí, ekologičtější variantou. V případě, že budete topit briketami totiž spálíte odpad, který vzniká přirozenou cestou.

 Podle čeho brikety vybírat?

Už pouhým pohledem často poznáte kvalitu briket. Opravdu kvalitní brikety by neměly obsahovat nic jiného, než čisté slisované dřevěné piliny. Proto pokud v briketách vidíte stopy kamínků, štěpky nebo jiné příměsi, můžete si být jisti, že jejich výhřevnost nebude to pravé ořechové. 

Kolik briket za sezónu spotřebujete? 

S přicházející topnou sezónou možná přemýšlíte nad tím, zda pro vás bude výhodné změnit palivo, které k topení využíváte. Díky univerzálnosti použití dřevěných briket v kamnech, krbech i kotlích, se právě toto ekologické a výhodné palivo stává čím dál více oblíbeným. Kolik ho ale reálně spotřebujete a kam se tak vyšplhá jeho cena? Přesná odpověď je samozřejmě návazná na to, jaká je úroveň zateplení vytápěného objektu a jaká je teplota vytápění. Pro přitápění briketami spotřebujete cca 1-2 tuny briket ročně, pokud budete briketami dům vytápět, za rok spotřebujete asi 5 tun.


Shrňme si výhody, které brikety bezesporu nabízí: 

Brikety jsou šetrné k životnímu prostředí

Jsou palivem, který nabízí vysokou výhřevnost a minimum popela 

Dřevěné brikety mají nízké nároky na skladování 

Cenově vycházejí brikety výhodněji

Dřevěné brikety nabízí celoroční jistotu dostupnosti

Pokud se v nadcházející topné sezóně rozhodnete vyzkoušet právě dřevěné brikety, nemusíte se bát ani jejich dopravy a následného složení. Obojí totiž může být už v ceně briket, a vy se tak nemusíte zabývat tím, jak brikety odvezete nebo složíte na místo. Dřevěné brikety jsou zkrátka opravdu komfortní volbou.