Dodavatel vám změnil cenu energií, dokážete si představit lepší podmínky nebo už prostě nejste spokojeni se službami stávajícího dodavatele? Přečtěte si pár tipů, jak zvolit nevýhodnějšího dodavatele energií a jak zjistit, jakou nejvýhodnější sazbu můžete získat. Vyplatí se dát na rady známých, nebo je lepší hledat svého dodavatele na vlastní pěst?

Skladba ceny elektřiny aneb Za co vlastně platíte?

Podle energetického zákona je cena za elektřinu rozdělena na platby za odebranou elektřinu a na regulované platby za dopravu elektřiny do sítí. Tyto částky můžete najít také pod pojmy poplatky za použití energetické sítě a silová elektřina. Zatímco regulované platby jsou stanoveny Energetickým regulačním úřadem, cena silové elektřiny se odvíjí od situace na trhu s elektřinou. Vypočítat tak roční platby za elektřinu znamená sečíst stálé platby s platbou za spotřebu energií ve VT a platbu za spotřebu energií v NT. Kromě DPH je nutné připočíst i daň z elektřiny. 

Jak najít výhodnějšího dodavatele energií?

Obvykle hledáme nové dodavatele energií právě z důvodu požadované úspory peněz. Jak ale výhodnějšího dodavatele energií najít? Cena elektřiny je ovlivněna řadou faktorů, a tak musíte brát zřetel na to, jaká je vaše roční spotřeba, jak velký objekt vytápíte nebo na jakém území se nacházíte. Dodavatel, který je výhodný pro vaše známé, nemusí být tak docela výhodný pro vás a vaše potřeby. Díky on-line možnosti kalkulace elektřiny je dnes hledání výhodných nabídek jednodušší než kdy jindy. Údaje z faktury snadno vyplníte do internetových formulářů, které během chvíle vyhodnotí, jaký dodavatel nabídne nejvýhodněji služby vhodné právě pro vás. Pokud se rozhodnete vypovědět smlouvu starému dodavateli, pravděpodobně si vás bude chtít udržet. Pokud ale nejste dlouhodobě spokojeni se službami, které nabízí, není důvod setrvávat. 

Na co si dát pozor?

Pokud dodavatel nabízí výhodnou cenu, která má ale trvání kratší než vlastní smlouva, mějte se na pozoru. Nejlepší variantou je tedy podepsat smlouvu, ve které stojí, že cena služeb platí po celou dobu platnosti smlouvy. Vyhnete se tak nepříjemnému zdražování, které vás nemile překvapí zvláště v případě, že si tohoto detailu při podpisu smlouvy nevšimnete. Vhodné je i zvolit dodavatele, který je na trhu stabilní a v případě krachu vás nenechá bez proudu. Zajímat by vás také měly možnosti odstoupení od smlouvy nebo to, jakým způsobem s vámi dodavatel komunikuje.

Kde hledat informace?

Díky době, kdy naleznete velkou spoustu podrobných informací na webových stránkách dodavatelů elektřiny, ušetříte spoustu času i nervů. Volat na jednotlivé pobočky nebo je dokonce obcházet osobně by se asi nikomu z nás nechtělo. Pokud si vyberte nového dodavatele, veškeré informace o přechodu k němu naleznete právě na webu. Využít můžete i zákaznických linek, kde vám operátoři rádi poradí s tím, co vyplnit a kam zaslat. Při přechodu k novému dodavateli je vhodné hlídat si výpovědní smlouvy, aby se vám přechod v aktuálním čase vyplatil. Díky správě účtu on-line, což nabízí třeba ČEZ, můžete snadno vyřešit z pohodlí domova také veškeré požadavky, které se faktur a placení týkají.