Potřebujete se zbavit stresu, napjetí a vnitřního neklidu? Je jen asi málo z nás, kdo by odpověděl, že nepotřebuje. Přesně pro ty, kdo odpověděli, že potřebují je určeno cvičení s názvem autogenní trénink. K jeho cvičení nemusíte mít nic zvláštního. Stačí zaujmout pohodlnou pozici nejlépe na zádech a vědět na co se dál soustředit. Je to forma cvičení, při kterém dosáhnete uvolnění podobné domu, které je možné díky hypnóze. O hypnózu se ale nejedná. Pouze využijete některé podobné psychologické mechanismy.

Autogenní trénink funguje na dvou principech. Prvním je uvolnění, neboli, relaxace. S tímto cvičením si dokážete navodit klid fyzického, ale i duševního těla. Druhým principem je koncentrace. Konkrétně to znamená, že se při cvičení musíte soustředit na předem danou představu, která ovlivní váš organismus, vaše tělo. Laicky řečeno, pokud se budete po těžkém pracovním dni cítit vyčerpaně, nebo se třeba v noci probudíte pod přívalem stresu z povinností, které vás čekají, můžete si pomocí autogenního tréninku velmi rychle ulevit.

K jeho praktikování je třeba nacvičit si několik situací jdoucích po sobě. První je pocit tíhy, druhý je procítění tepla v končetinách, další je vnímání klidného dechu, následuje pravidelný tlukot srdce, pocit tepla v nadbřišku a posledním je chladné čelo. Jde vlastně o to, přesvědčit se o tom, že jsou vaše končetiny těžké, cítíte v nich teplo atd. Tento jednodušší nácvik můžete provozovat v klidu domova. Důležité je najít si pro cvičení co nejpohodlnější polohu, ruce mít podél těla, zavřené oči a relaxovat.

Poté byste si měli v rámci koncentrace uvědomit svoji polohu a soustředit se na myšlenku naprostého klidu. Následně si začnete představovat a vlastně také uvědomovat a pociťovat již zmíněné body, které na sebe navazují. Při cvičení se budete cítit příjemně, uvolněně. Vaše tělo bude těžké, zároveň budete cítit příjemné teplo v končetinách i břiše, bude klidně dýchat a tlukot vašeho srdce bude pravidelný. Pocítíte velkou úlevu a klid.

Pokud cvičení provozujete ve dne, ukončíte jej otevřením očí a protažením. Zrovna tak jej ale můžete spojit s opětovným usnutím, pokud jej budete provádět třeba uprostřed bezesné noci.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

i-Clanky.cz

Svet-Zeny.cz

Press-News.cz

Předchozí článekKlíčenky a přívěsky s vlastním potiskem
Další článekKovovýroba v České republice