Minimálně jednou za život se každý potýká se situací ohledně bydlení. Převážná většina řeší získání vlastní střechy nad hlavou prostřednictvím hypotéky. Druhá skupina bydlí v pronájmu. Jaká varianta je lepší? Pro koho je vhodný hypoteční úvěr?

V hlavní roli peníze a potenciální rizika

Zpravidla bývá věčným bojem nájem versus hypotéka. Záleží, zda jsou pro vás horší variantou obavy z placení hypotéky, nebo nejistota ohledně potenciální výpovědi z nájemního bytu. Rozhodně se jedná o velmi důležitou věc, kterou je zapotřebí velice dobře předem zvážit. Je pravda, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů mají stoupající tendenci, což by tedy mohlo nahrát nájemnímu bydlení. Ale na druhou stranu je třeba zmínit, že se stejně tak zvyšují ceny nájmů. Jaká je tedy adekvátní volba? Která alternativa je lepší?

Nelze jednoznačně určit pro všechny věkové kategorie i životní situace, co je výhodnější. Je zapotřebí vzít v úvahu mnoho věcí, nejedná se jen o peníze. I když převážná většina Čechů zastává názor, že bydlet ve vlastním je lepší variantou, neplatí to rozhodně pro každého.

Zejména mladí lidé, kteří se stěhují od rodičů, a jedná se o jejich první bydlení, převážně volí variantu nájmu. Vzhledem k mladému věku mají většinou své první zaměstnání, čemuž odpovídá úměrně i plat. V takovém případě je pro ně nereálné si okamžitě dovolit hypotéku na bydlení. Mladí lidé se často stěhují i za lepší prací, někteří vycestují do zahraničí pro získání zkušeností a zdokonalení se v cizím jazyce apod.

Starší ročníky nebo rodiny s dětmi častěji volí vlastní střechu nad hlavou. Jednak v tomto věku již řada z nich má něco naspořeno, rovněž z mnoha příčin může být pro ně bydlení v nájmu nevyhovující, ať už jde o neustálé zdražování nájmu, různá omezení v rámci bydlení, či riziko výpovědi z nájmu. Bydlení v nájmu představuje stále potenciální nejistotu.

Vzhledem k tomu, že na mnoha místech v České republice se zvedají ceny nemovitostí, mohou si majitelé dovolit zvýšení nájmu. Avšak pokud bude nadále usilováno o zpřísnění podmínek pro získání hypotečního úvěru, poroste počet jedinců, jejichž žádost bude zamítnuta. Po dobu trvání tohoto trendu poroste poptávka po nájmech.

Podstatný význam hraje i psychická stránka

Při rozhodování do jisté míry hraje roli i psychika. Jsou tací, kteří se bojí zadlužení na více než dvacet let kvůli vlastnímu domu či bytu. Nebo se jedná o osoby žijící bez partnera, se kterým by situace byla řešitelná a reálná. Vše má svá rizika, kterým se nelze vyhnout, ať už se rozhodnete pro bydlení v nájmu, nebo ve vlastním.

Klady a zápory

Výhodou vlastní střechy nad hlavou je, že místo měsíčního nájmu splácíte hypotéku. Jedná se tak o investici do vlastního bydlení. Jakmile je provedena poslední splátka, dům patří jenom vám. Vlastní byt lze využít i jako zástavu. Nemovitost na hypotéku je reálné prodat v případě, že splátky jsou pro vás neúnosné či nereálné. Odpadá řešení nájemní smlouvy, prodloužení smlouvy, výpověď z nájmu apod. A především vlastní dům či byt si můžete zařídit a uzpůsobit zcela dle vlastních představ a požadavků.

Oproti tomu bydlení v pronájmu do určité míry přináší variabilitu. Jestliže se změní vaše finanční bonita a nebudete mít na placení nájmu, postačí dát výpověď a najít si levnější podnájem. Maximální flexibilita. Nejste vázáni vlastní nemovitostí, můžete se tedy takřka ze dne na den přestěhovat na druhý konec republiky či odcestovat do zahraničí. Nejste zadluženi u finanční společnosti.

Než řeknete ano hypotečnímu úvěru

Největší riziko u hypotéky spočívá v tom, že v případě ocitnutí se ve složité situaci, kdy nebudete mít na splátky, banka vám může vzít nemovitost. Pokud uvažujete o hypotéce, je zapotřebí si předem uvědomit veškeré náklady, které vás budou zatěžovat po celou dobu splácení. Nejedná se pouze o měsíční splátky hypotéky!

Mezi pravidelné a nezbytné náklady náleží výdaje za energii, vodu, pojištění domácnosti a nemovitosti. Odborníci apelují, aby při volbě hypotéky bylo myšleno i na jisté finanční rezervy. Je to důležité z důvodu, že může dojít k nečekané finanční situaci.

mHypotéka je řešením pro výhodné financování

Hypoteční úvěr je možno použít na koupi bytu do osobního vlastnictví či na pořízení rodinného domu, stejně tak lze prostřednictvím hypotéky zakoupit družstevní byt. Vše je bez zbytečných poplatků. Předností finančního produktu je nižší úroková sazba.

O hypotéku může zažádat fyzická osoba starší 18 let. O hypotéku mohou požádat až čtyři žadatelé. Žadatel musí disponovat pravidelným příjmem. Minimální výše hypotečního úvěru je dvě stě tisíc. Výhodou je možnost získání až 90 % hodnoty zastavené nemovitosti.

Reálná je šance na získání hypotéky i bez striktního doložení příjmů s možností získat do 50 % hodnoty zástavní nemovitosti. Doba splatnosti je v rozmezí od dvanácti do čtyřiceti let.

Předchozí článekOnline lékárna je rychlou a levnější variantou nákupu v kamenné prodejně
Další článekFrancouzské sýry ve francouzském pekařství PAUL