Pokud jste se rozhodli pracovat na volné noze a být svým vlastním pánem pravděpodobně zjišťujete, že vás kromě určitých výhod čekají i mnohá úskalí. Především ohledně organizace práce a potřebné administrativy. Zadání a plnění úkolů, kontrola termínů, fakturací a plateb to jsou jedni ze strašáků, kteří vás možná teď děsí. Ale nebojte se, máme pro vás 4 tipy, které vám je pomůžou hravě zahnat.

Ačkoliv jste plní elánu a nadšení ze všech nových příležitostí, které nyní máte, nepřeceňte své síly. Rozjíždění živnosti s sebou nepřináší jen nové zakázky, ale i jejich organizaci a koordinaci s jinými projekty, komunikaci s klienty, schůzky, fakturaci, kontrolu plateb apod. Úkony, které ve firmách obvykle zastává více lidí najednou spočívají na vašich bedrech. Myslete na ně tedy při plánování pracovního harmonogramu. Toho se ostatně týká i naše první rada.

1. Začněte pozvolna

Zpočátku, než naskočíte do rutinního pracovního tempa, vám možná budou jednotlivé zakázky trvat o trochu déle. Proto si jich raději naberte méně, ale odevzdejte je v pořádku a včas (čímž získáte kladné reference, které vám přivedou nové zákazníky), než abyste zběsile posouvali deadliny, stresovali se a podráždili klienty. Až se trochu „zajedete“ a budete si jistí, že dané zakázky i s potřebnou administrativou v pořádku zvládnete, naberte si jich klidně více.

2. Inzerujte svou práci na vhodných platformách

Tvorba vlastních webových stránek je často nákladná a zdlouhavá. Proto se v počátcích zaměřte spíše na inzerování vaší práce na platformách, kde mohou freelanceři nabízet své služby (u nás je to např. Na volné noze).

Dobrým řešením je také založení facebookové stránky, nebo instagramového profilu. Zde si však dejte pozor, na jakou cílovou skupinu jsou vaše služby zaměřené a podle toho tvořte vhodný obsah. Ten by měl být zároveň kvalitní a mít přidanou hodnotu, aby vaše zákazníky patřičně zaujal. Dát o sobě vědět můžete i aktivitou v různých facebookových skupinách zaměřujících se na téma vašeho podnikání. Sociální sítě jsou zkrátka skvělým odrazovým můstkem.

3. Používejte nástroje a aplikace, které vám usnadní práci

Jak už jsme zmínili, vaší prací teď není jen kvalitní plnění zakázek, ale i jejich organizace v pracovním harmonogramu, kontrola termínů, vykazování času, fakturace apod. Papírový diář je sice dobrý pomocník, ale na složitější zakázky už obvykle nestačí.

Doporučujeme zvolit nějaký projektový nástroj, ve kterém si přehledně rozplánujete jednotlivé projekty s dílčími úkoly na každý den. Budete mít dokonalý přehled o tom, na čem musíte dnes pracovat, co se dá přesunout a kde se blíží deadline. Také si zde můžete rozvrhnout kolik času vám asi jednotlivé úkoly zaberou a podle toho svůj program uzpůsobit.

Pokud potřebujete mít přehled o tom, kolik času jste nad prací pro klienty strávili, využijte aplikace, které se na vykazování času zaměřují (např. Toggl). Zadáte do nich jednotlivé úkoly, při začátku práce spustíte stopky a už máte jistotu, že nebudete pracovat ani minutu zadarmo. Čas pak přidělíte k jednotlivým klientům a vrhnete se na další úkoly.

Vykázaný čas můžete jednoduše fakturovat nějakým z dalších nástrojů – třeba pomocí Fakturoidu nebo iDokladu.

Pokud s klienty průběžně diskutujete dílčí výstupy vaší práce oceníte cloudové služby, do kterých můžete vkládat sdílené dokumenty.

4. Zvolte CRM pro freelancery

Využívání CRM není jen privilegium firem. Pokud se nechcete zdržovat neustálým přepínáním mezi aplikacemi, je jasnou volbou i pro vás. Pokud zvolíte komplexní nástroj, který zastane všechny výše zmíněné funkce, ušetříte spoustu času, který můžete věnovat práci na dalších zakázkách nebo zaslouženému odpočinku.

Takovým nástrojem je např. Lamael, který zastává celou řadu funkcí, se kterými bude vaše podnikání hračka. Výhodou je, že ho můžete vyzkoušet na 14 dní zdarma a zjistit tak, zda vám vyhovuje.

Předchozí článekPoužíváte ERP a CRM? Tyto trendy pro rok 2022 by vám neměly uniknout!
Další článek7 tipů, jak na marketing malého a středního podniku