Pojem webhosting už nejspíše někdy alespoň zaslechl každý z nás. Máme jej spojený se službou, která je nezbytná pro provoz webových stránek. Možná už ale nevíte, že webhosting je ve světě serverů ve skutečnosti jen nutným základem. Kdo to s prezentaci na internetu myslí vážně, měl by rozhodně sáhnout po plnohodnotnějším řešení. 

Tím může být VPS, neboli virtuální server. Jde v podstatě o obdobu webhostingu, avšak s mnohem širšími možnostmi a vyšším uživatelským komfortem. Zatímco na webhostingovém serveru se stanete jedním z mnoha jeho obyvatel, kteří se vzájemně přetahují o kapacitu výkonu daného hardwaru, u VPS podobné tahanice nehrozí. Zde totiž výměnou za velmi rozumný měsíční poplatek získáváte jasně definovanou porci výkonu daného serveru, kterou vám nikdo nesebere. 

To je zvláště důležité v případě, kdy provozujete hojně navštěvované webové stránky nebo například vlastní e-shop. Nemůžete zde riskovat, že vinou zvýšeného datového provozu na webhostingovém serveru odradíte potenciální zákazníky pomalým webem. V nesmírně konkurenčním prostředí internetového nakupování se toto rovná prakticky odepsání zákazníka, pro kterého není nic snazšího než jít nakoupit jinam. 

Už tedy víme, že VPS hosting je skvělým řešením pro provoz webových stránek. Stejně tak jej však mohou využít také firmy, které virtuální servery používají především k zajištění hladkého chodu důležitých softwarů pro řízení podnikových zdrojů. Investice do pořízení vlastních serverů je totiž finančně velmi nákladná a valné většině subjektů se ani nevyplatí. Proto volí výhodnější řešení v podobě VPS od české společnosti Faster CZ, která v Brně provozuje vlastní špičkové datacentrum. Kromě VPS za velmi příznivou cenu, nabízí Faster CZ také například spolehlivé internetové připojení.