Virtuální sídlo představuje nástroj určený podnikatelům. K čemu slouží a kdo a proč jej využije? Jaké jsou jeho výhody?
Co je virtuální sídlo
Virtuální sídlo představuje službu pro podnikatele. Za úplatu je pronajímatelem v takovém případě pronajímána konkrétnímu subjektu určitá adresa. Tu si může následně podnikající zapsat do obchodního rejstříku jako své sídlo. Poplatek je zpravidla měsíční či roční.
Virtuální sídlo následně slouží jako oficiální korespondenční adresa. Ze zákona jím musí disponovat každý podnikatel, tedy jak fyzická osoba, tak i ta právnická. U fyzických osob se pak sídlo označovalo jako místo podnikání, nicméně legislativní úprava z roku 2018 tyto pojmy sjednotila. Termín sídlo se tak používá již i pro OSVČ.
Obecně platí, že podnikatel musí viditelně označit sídlo názvem obchodní firmy, jménem a příjmením a identifikačním číslem objektu, v němž sídlí. Stejně tak prokazuje vlastnické nebo užívací právo k dotyčným prostorám a musí si v nich zajistit přebírání zásilek. Tyto podmínky může zajistit právě i virtuální sídlo.
Proč si pořídit virtuální sídlo
Právě OSVČ patří k poměrně častým zájemcům o virtuální sídlo. Důvodem bývá znatelné snížení nákladů. Virtuální sídlo v Praze může být ve srovnání s pronájmem klasické kanceláře na zhruba desetinové ceně.
Podnikatelé často nepotřebují vlastní kancelář a jedná se o ryze formální údaj, případně ji potřebují jen občas. Jedná se zejména o nejrůznější freelancery. Typicky to bývají podnikatelé působící v IT službách nebo poradenské firmy. Finanční poradci často poskytují své služby přímo u klientů, grafici, marketéři nebo „ajťáci“ mohou pracovat i z domova. Kvůli ochraně soukromí ale často oficiálně své sídlo mít doma nechtějí.
Součástí virtuálního sídla navíc nebývá pouze faktický pronájem adresy, ale i možnost skutečného využití prostor. K nabízeným službám tak patří fungující recepce včetně personálu, zasedací místnost a kancelář, kterou si pronajmete podle potřeby třeba i jen na pouhou hodinu.
Podstatným argumentem je také prestiž. Virtuální sídla v Praze, Plzni nebo jiných velkých městech mohou působit pro potenciální obchodní partnery mnohem důvěryhodněji než skutečné sídlo umístěné například na neznámé vesnici.
Je virtuální sídlo legální?
Virtuální sídlo je zcela legální možností pro každého tuzemského podnikatele. Hledat za tím jakékoli pokusy o to, vyhnout se povinnostem, nelze. V současné době už se nemohou podnikatelé spoléhat na nižší riziko finančních kontrol v metropoli. Kterýkoli finanční úřad může provádět daňovou kontrolu v rámci republiky u libovolného daňového subjektu.
Navíc platí, že plátce daně musí být dohledatelný i na adrese tzv. skutečného sídla. To je místo, kde se dějí zásadní rozhodnutí ohledně firmy a probíhá zde vlastní ekonomická činnost. Na něm by podnikatel měl poskytovat příslušnou součinnost.