Lidstvo jde dopředu, už nemalujeme po jeskyních a nedorozumíváme se pomocí kouřových signálů. Jednoduché nástroje byly nahrazeny složitějšími a s příchodem počítačů, mobilů a tabletů se nám otevřely nedozírné možnosti. Komunikační technologie zažívají boom. Vznikly sociální sítě, které jdou technice na ruku. Nebo je to naopak? V každém případě rychlost a turbulence změn nebyla nikdy masivní a lze předpokládat, že tempo se bude ještě zrychlovat.

Trendy v minulosti

Člověk se v minulosti vyvíjel pomalu a evoluční skoky vždy nastaly s nějakým novým zásadním objevem. Vliv mělo objevení ohně, kola, kovů, elektřiny, dynamitu. Jazyk se vyvíjel postupně, zlom nastal, když se jej lidi naučili zaznamenávat v písmo, později knihtiskem. Znalosti se mohly uchovat a předat dalším generacím v podobě knih, encyklopedií a kronik. Lidstvo posunuly také cesty za oceán, objevení Ameriky a propojení kontinentů různými obchodními stezkami. Směna zboží za zboží a pozdější vynález peněz také ovlivnily vývoj směrem ke globalizaci. Všechny tyto milníky jsme prošli v dějepisu a máme o nich ponětí. O čem se ale budou učit generace za stovky let? Které technologie nás zásadně ovlivní do dalších století a které upadnou v zapomnění? O tom lze zatím jen spekulovat.

Trendy v současnosti

Podíváme-li se na nové technologie, které nás významně ovlivňují dnes, musíme vypíchnout všechny komunikační technologie, internet a přístroje pro komunikaci a programování. První počítač zabíral celou místnost. Byl obrovský a zvládal jen málo úkonů. První mobil vypadal jako cihla nebo velká vysílačka a kromě volání, zpráv a později známe hadí hry, neuměl také mnoho. Vývoj v oblasti počítačů byl pak ve znamení zmenšování, vylepšování a zjednodušení. Dnes existuje řada laptopů v kapesní velikosti, zároveň jsou oblíbené tablety, které se zcela zbavily klávesnic a přesunuly ji do obrazovky. Doteková obrazovka celkově zamávala světem. Dnes už jsou dotekové obrazovky standardem pro mobily. Mobily se dříve zmenšovaly, s příchodem internetu v mobilu a kvalitního obrazu se však trend otočil. Dnešní mládež touží po velkých „plácačkách“, z kterých můžete sledovat seriály nebo filmy online. Starší tlačítkové typy mobilů byly nahrazeny novějšími a funkčnějšími. Stačí se podívat na současnou nabídku (např. mobil OnePlus Nord2 5G 128GB) a z produktového popisu sami uvidíte, že množství nabízených funkcí se nedá se starými Nokiemi srovnat. Otázkou zůstává, jak působí tyto trendy na lidskou psychiku, kdy je člověk nucen být neustále online, pod palbou reklam a v neustálém kontaktu na sociálních sítích. Co to udělá s naším mozkem se dozvíme až v budoucnosti za stovky let.