Stativ je již nepochybně vybavením, díky němuž je možné poznat profesionálního fotografa či takového, který to myslí s focením a filmováním vážně. Jaké typy stativů existují a proč se je vždy vyplatí používat? Kromě moderních stativů, ale máme také další vybavení pro fotografování a filmování na úrovni. Pojďme si povědět o takovém vybavení trochu více informací, které se vám mohou hodit.

Stativy a jejich komponenty

Nejprve tedy stativy na fotoaparáty a kamery. Ty nejmodernější už jsou vyráběné z lehkých materiálů, které ale dokážou zajistit dostatečnou oporu a stabilizace. Právě stabilizování fotoaparátu je funkcí takového foto stativu. Nejčastěji se samozřejmě potkáte s fotografy, kteří využívají trojnohé stativy, co se dají jednoduše složit a jsou pak docela dobře skladné i přenosné.

Foto stativ tedy může být v provedení trojnožka, ale také se může jednat o jiné modely. Podstatné vždy je vybírat takový stativ, který bude dostatečně pevný, odolný, skladný a umožní napojení vašeho foťáku nebo kamery.

Stativová hlava

Pokud hovoříme o stativech, pak nelze opomenout stativové hlavy, které jsou dnes nesmírně oblíbené a řadí se k modernímu vybavení fotografů. Stativová hlava je vlastně prostředníkem mezi oporou stativových nohou a samotným zařízením pro fotografování nebo filmování. Stativové hlavy bývají většinou kulového tvaru a umožňují různě nastavovat směr focení a provádět s fotoaparátem nejrůznější operace.

Slidery a filtry

K modernímu příslušenství pro profesionální fotografy se řadí slidery na video a focení. Většinou se tedy jedná o video slidery určené pro kamery. Se sliderem foto a video je dovoleno zajistit pohyb přístroje, tedy vzniká velmi zajímavý a moderní filmařský efekt. Foto slider však není posledním vybavením, které si zde uvedeme. Svou pozornost si zaslouží i fotografické filtry umožňující změnu obrazu či ochranu proti vnějším vlivům počasí.

Předchozí článekFestival Serial Killer oceňuje seriálovou tvorbu. Kteří seriáloví za zabijáci by si zasloužili čestné místo v porotě?
Další článekMožnost zapůjčení párty stanů i stanů pro jiné účely