Džíny, tak jak je známe, vznikly vlastně úplně náhodou. A tak to u těch největších fenoménů bývá. Vznik ikonických modrých kalhot datujeme přibližně přes 140 let do minulosti. Do dob americké zlaté horečky. Právě ta sehrála džínové historii jednu z nehlavnějších rolí.

První džíny

Klíčovou událostí bylo, když se vynálezce džínových kalhot rozhodl přestěhovat do Kalifornie. Propadl totiž stejně jako nespočet dalších zlaté americké zlaté horečce. Rovnou zde založil textilní firmu Levi Strauss & Co. Podle původního plánu chtěl zlatokopy zásobovat látkou na plachty pro koňské vozy. K tomuto účelu objednal až z francouzského Nîmes velké množství nápadné modré látky. Tento záměr ale naprosto propadl. O jeho plachty žádná poptávka nebyla.

Aby alespoň trochu zredukoval ztráty, rozhodl se našít pro horníky pracovní kalhoty. Za jeden dolar je začal prodávat pod názvem „blue jeans“. Obrovským překvapením pro něj bylo, že na kalhoty se zpevněnými kapsami a zlatými cvočky vzadu, nestačil brzo uspokojovat poptávku.

Džíny v Československu

Jelikož byly džíny velmi dlouhou dobu prostým pracovním oděvem amerických horníků, dostaly se do Evropy až po druhé světové válce pomocí balíčků UNRRA. Tak přišly i k nám. Díky tomu s jakým popisem přicházely (US Blue Denim made in Texas) se vžil název „texasky“. Podle amerického vzoru je začali vyrábět zejména drobní živnostníci. Národní podniky je totiž kvůli komunistickému převratu vyrábět nesměly.

Do českého šatníku se ale džíny dostaly až koncem 70. let, kdy se začaly prodávat v Tuzexech. A to díky italské firmě Confezioni Fratini, jež do ČSSR dodávala látku blue denim a nechávala je zde šít po názvem rifle. Tento oficiální název získaly proto, že v kalhotách byla v pravé kapse vždy umístěna reklama s kovbojem na koni s puškou v pravé ruce (rifle = angl. puška).

Více informací o pravých českých džínech naleznete na https://www.jeans-rifle.cz.

Předchozí článekUbytování pro školy v přírodě si děti dodnes pochvalují
Další článekČeským tatínkům nejvíce záleží na rodině, na její zabezpečení vydají v průměru 30 tisíc korun