Zimy už bohužel nebývají, co bývaly, ale i přes to si během chladných měsíců můžete užívat zábavu při sportu. Máme pro vás pár tipů, jak si během celé zimy udržet si entuziasmus, zdraví a dobrou fyzickou kondici.

Na podzim a v zimě je málo světla a mnoho lidí má špatnou náladu nebo dokonce propadá depresi. Sport vám pomůže uvolnit endorfiny a náladu zvednout. Když se navíc dostanete ven a nadýcháte se čerstvého vzduchu, budete se cítit zkrátka skvěle.

Vyzkoušejte koloběžku, která vás udrží ve formě i během chladnějších měsíců. Při jízdě na koloběžce totiž zapojíte většinu svalových partií a nemusíte se tak bát prostydnutí zad a šíje, které hrozí například při jízdě na kole. Nové zážitky vás navíc budou motivovat k dalším aktivitám.

Pohyb na čerstvém vzduchu vás otuží

Nižší teploty jsou skvělou příležitostí pro otužování. Jak asi víte, otužování je prospěšné jako prevence proti nemocem a nachlazení. Kromě toho má však i další blahodárné účinky na náš organismus – stimuluje látkovou výměnu, zlepšuje chuť k jídlu a navozuje příjemnou duševní pohodu.

Psychickou pohodu si můžete udržet a budovat i při cestách do práce. S koloběžkou se snadno vyhnete přeplněným autobusům a tramvajím. Všude budete na čas, protože se vás nebude týkat zpoždění linek. Oblíbí si ji i váš čtyřnohý miláček, který ocení aktivnější způsob venčení, při kterém se vyběhá.

Blatníky se hodí

V zimě ve městech není nouze o bláto a vodu z roztátého sněhu. Proto byste měli svou koloběžku vybavit blatníky. Perfektní jsou sundavací blatníky, které můžete v případě potřeby nasadit. Blatníky vás ochrání před blátem a promočením, což by v zimě rozhodně nebylo příjemné. V létě je sundáte a nemusíte se bát, že by vám překážely v terénu.

Vedle blatníků nezapomeňte ani na teplé rukavice, čelenku, či lehkou čepici, vhodné termo oblečení a kvalitní obuv. 

Brzdy a světlo jsou základ

V zimě si jízdu lépe užijete na koloběžkách s většími koly a širšími pneumatikami. Ty totiž dobře zvládají jízdu v mokru, blátě a na spadaném listí. Do koloběžek s malými kolečky by se vám mohlo zachytit listí a kola zablokovat. Kolečka navíc bývají u těchto koloběžek vyrobena z plastu a v zimě tak nejsou příliš dobře ovladatelné.

Samozřejmostí jsou spolehlivé brzdy. Většina koloběžek má klasické V-brzdy, u kterých je třeba pravidelně kontrolovat výšku špalíků. Jejich účinnost se v mokru snižuje, měli byste proto před každou jízdou ověřit i to, že špalíky při brždění dosedají celou svou plochou na stěnu ráfku.

Pro zimní výpravy jsou lepší kotoučové brzdy, které jsou spolehlivé i v extrémnějších podmínkách. Jsou sice o něco dražší a náročnější na údržbu, ale v terénu vás podrží a jízda bude bezpečná za všech okolností.

V zimě bývá brzy tma, měli byste proto svou koloběžku vybavit reflexními prvky a světlem. Světlo můžete připevnit na řídítka nebo do výpletů koleček. 

Až vás příště přepadne blbá nálada, vezměte koloběžku a vyrazte do nejbližšího parku či lesíka, po pár kilometrech se budete cítit skvěle a starosti zůstanou v blátě za vámi.