Znáte to. Ráno se probudíte s bolestí v krku, která se zvyšuje téměř při každém polknutí. Nebo vás během dne začne škrábat v krku. Říkáte si, že to za chvíli přejde. Opak je však pravdou. Co funguje na bolest v krku? Vyzkoušejte možnosti domácí léčby, abyste rychleji dosáhli úlevy.

Z odborného hlediska se nejčastěji vyskytují 2 typy bolestí v krku. Buď je původ bolesti virový, kdy antibiotika nezabírají a domácí léčba vám pomůže více. Nebo se jedná o bakteriální onemocnění, kde jsou antibiotika nevyhnutelná.

Jak si tedy můžete pomoci, když vás bolí a škriabe v hrdle? Ponechte diagnózu na lékaři a můžete účinně podpořit samotnou léčbu.

Bolest v krku a léky z lékárny

Stačí zajít do lékárny a lékárník vám rád doporučí léky s dezinfekčním a antibakteriálním účinkem. Můžete si dokonce vybrat svou oblíbenou formu – bonbony, pastilky a tablety k cucání, tinktury, spreje nebo roztoky ke kloktání.

Pokud nejste příznivcem těchto přípravků, můžete vyzkoušet homeopatickou léčbu.

V lékárně si také můžete zakoupit bylinné čaje, které můžete použít buď jako oplach, nebo k pití.

Nyní jsou k dispozici také lokální antibiotika, která pomáhají při bolestech v krku. Prodávají vám je i bez lékařského předpisu, ale určitě je lepší, když se o jejich použití poradíte se svým lékařem.

Bolesti v krku a vitamíny

Liečenie bolesti hrdla jde ruku v ruce s doplňováním vitaminů a stopových prvků. Sáhněte po vyšších dávkách vitaminu C, vitaminu D a zinku; podpořte střevní flóru probiotiky nebo prebiotiky.

Bolest v krku a lidové prostředky

Když vás opravdu škrábe v krku a každé polknutí způsobuje bolest, zkusíte cokoli, abyste si ulevili. Možná je to jen něco z lidového léčitelství:

(a) kloktání – lžička soli rozpuštěná ve sklenici vody,

b) zábaly – denní i noční,

c) potraviny s protizánětlivým účinkem (česnek, cibule, med), kysané zelí, domácí šťávy,

d) odvar z bylin – pití bylinných čajů, jako je šalvěj, tymián, lopuch.

Bolest v krku a režim dne

Alfou a omegou je dodržování pitného režimu – čistá voda, bylinné čaje, přírodní ovocné šťávy.

Místnosti, ve kterých se pravidelně pohybujete, větrejte a nepřehřívejte. V ideálním případě zůstaňte doma a omezte kontakt s blízkými, aby se nemoc nerozšířila na další členy rodiny nebo pracovního týmu.

Doporučuje se zvýšená dezinfekce povrchů v domácnosti – klik dveří, vypínačů světel, ručníků, sklenic na pití.

I s bolesťou hrdla si lépe poradíte, když si dopřejete odpočinek, klid a vyloučíte fyzickou nebo psychickou námahu. Dostatek spánku vám prospěje.

Předchozí článekUltralehké a komfortní kempingové vybavení, abychom se cítili v přírodě jako doma
Další článekDôvody prečo začať piecť domáci chlieb