„Mami, já chci pejska nebo kočičku…“ je častým požadavkem dětí. Vy, jako rodiče odoláváte, protože víte, že starost o zvířátko bude hlavně na vašich bedrech. Jaké zvíře tedy domů pořídit, aby se o něj zvládlo postarat i vaše dítě?

Co obnáší mít domácí zvířátko?

Je jasné, že pokud nevlastníte pozemek a spoustu času, nejspíše nebudete kupovat poníka. Přeci jen, chovat koně na balkoně je poměrně nepraktické. Pejska byste museli venčit a po kočce minimálně dvakrát denně uklízet kočičí záchod, po morčeti nebo křečkovi uklízet klec. A i když je vaše dítě nadšené, že má doma živého tvora a nového kamaráda, většinou se stane, že po chvíli je starost o zvířátko pro dítě obtíží a námahou, kterou si nedovedlo představit. A z radostného běhání na venčení se po několika dnech či týdnech může stát stejná otrava, jako je vynášení koše, nebo úklid vlastního pokojíku.

Jak poznat, jestli je dítě zralé?

Pokud ale přeci jen chcete své ratolesti její sen splnit, zvažte, s jakým zvířátkem byste měli začít, a na jakém tvorečkovi otestovat, jestli je vaše dítě dostatečně zralé, aby se o zvířátko dokázalo samo postarat. Jak to ale poznáte? Je jasné, že dítě bude přísahat na holý pupík, že zvládne cokoli, ale pokud chcete k případné koupi zvířátka přistupovat opravdu zodpovědně, není od věci nalíčit na vaše dítě malou past. Zkuste si s dítětem zahrát hru, která může trvat týden, ale třeba i měsíc nebo déle.

Chce pejska? Nastavte například pravidlo, že každé odpoledne po škole by dítě pejska venčilo. A chovejte se tak, jako by opravdu už zvířátko mělo. Vyžeňte své dítě ven, ať třikrát obejde dům, nebo mu vymyslete jinou povinnost, kterou by s novým čtyřnohým členem domácnosti mělo plnit. Pokud chce například křečka nebo králíčka, mělo by mu například denně vyčistit klec a doplnit jídlo a vodu.

A pak jen počkejte. Jeho povinnost dítěti nepřipomínejte, jen zkontrolujte, jestli ji splnilo. Jedině tak zjistíte, jestli vaše dítě o zvířátko opravdu stojí a je ochotno mu obětovat i své vlastní pohodlí. Možná si pamatujete z doby svého mládí na hru Tamagochi – byl to úplně stejný systém, jen v elektronické podobě. Vaším úkolem bude imaginární zvířátko přenést do skutečného světa. Tímto způsobem dokážete snadno odhalit, jestli je vaše dítě připravené se o svého čtyřnohého kamaráda postarat, nebo jestli ještě nenastal ten správný čas.