Domů Zprávy Stále se častěji objevující solární ekzém

Stále se častěji objevující solární ekzém

Stále se častěji objevující solární ekzém

3121
0

Solární ekzém – letní boj

Solární ekzém není tzv. pravou alergií. V případě alergie na sluneční záření vznikají v našem těle látky, které u citlivých lidí způsobují na pokožce reakci, která je té alergické velmi podobná. Z vysoké části za tuto reakci mohou UVA paprsky a obtíže se nejčastěji objevují u žen ve věku dvacet až třicet let. Z celkové populace je má asi 20 % lidí. Proč přesně k tomuto ekzému dochází, není úplně jasné. Jednou z teorií je ta, že UVA záření podporuje vznik volných radikálů v tkáních. Tyto molekuly pak následně agresivně působí na buňky a objevuje se zarudnutí kůže a její svědivost. Za tyto projevy je zodpovědný histamin, který se objevuje při alergických reakcích.  V tkáních ho probudí již zmíněné volné radikály.

Logicky se nejčastěji se solárním ekzémem setkáváme v jarních a letních měsících, kdy na naši pokožku slunce nejvíce působí. Jeho působením se nám na těle objevují svědící červené mapy, které poté přejdou v pupínky, někdy až v puchýře. Postižena bývá zejména citlivá oblast výstřihu a krku, ramenou, nohou nebo nártů. Naopak obličej, který vystavujeme slunci takřka neustále, je vůči těmto projevům imunní. Abychom těmto nežádoucím reakcím mohli předcházet neměli bychom zapomínat na ochranu těla prostřednictvím vhodného oblečení, brýlí  a pokrývek hlavy. Velmi účinný je také betakarotén, který je nutné do těla pravidelně dostávat alespoň dva týdny před plánovaným pobytem u moře.

Léčba antialergický léky, které spadají do skupiny antihistaminik je volně dostupná. V každé lékárně seženete například Zodac nebo Zyrtec, Claritine nebo Lotanax. Využívají různé léčivé látky. Pokud se však objeví příznaky solárního ekzému, nevyplácí se ho podcenit. Tím, že navštívíte lékaře, nic nezkazíte. Jedině ten může vyloučit chorobné stavy, které mohou být provázeny příznaky velmi podobnými.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

PR-články.cz

e-Zena.cz

MetSo.cz

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − 3 =