Únikové hry (v angličtině exit games) jsou hry, jejichž cílem je prověřit vaše logické schopnosti, pozornost, týmovou spolupráci a často i schopnost pracovat pod vlivem nervozity a stresu (více se o nich můžete dozvědět i zde, v tomto videu).. Exit games jsou původem ze zahraničí, ale poslední dobou se jejich výskyt rozmáhá i u nás, v České republice. Každá úniková hra je něčím specifická, každá úniková hra má něco, čím je pro tým hráčů nezapomenutelná. Nejde však jen o motivy, nebo hlavní téma dané hry. Dělení a škatulkování těchto her má i daleko větší význam.

Týmy hráčů si díky tomuto škatulkování na stránkách exit games vyberou hru, která je přesně podle jejich představ a přání a vědí tedy, do čeho vlastně jdou.

Exit games- jejich dělení

Exit games (únikové hry) se dělí hned podle několika zásadních faktorů a každý z těchto faktorů je pro hru důležitý a dělá ji tolik zajímavou a originální. Bez všech těchto možností hry by exit games nebyly pro týmy hráčů tak žádané.

V první řadě můžeme tyto hry dělit podle typu. Dále je pak možné dělení podle místa, kde se hrají, podle operátorů, podle ceny i podle jejich oblíbenosti.

1)   podle typu hry

Mezi první a nejspíš i jeden z nejdůležitějších faktorů se řadí typ hry. Typy her jsou dva: klasická a 2 týmová hra.

Klasická hra je celá v režii jednoho týmu a cílem tohoto týmu je dostat se co nejrychleji ven v daném 60 minutovém limitu. V místnosti jsou klíče i indicie k tomu, aby se soutěžní tým dostal z místnosti co nejrychleji. Ale až vyřešením a vyluštěním všech daných šifer a rébusů si daná skupinka hráčů zajistí cestu z uzamčené místnosti ven.

Hra dvoutýmová funguje na trochu jiném principu. Dvoutýmová hra spočívá ve hře (jak již název napovídá) 2 týmů, které soutěží v jedné místnosti proti sobě a cílem hry je stát se prvním týmem, který se dostane z uzamčené místnosti ven pomocí skrytých indicií. Hra je pro někoho možná o to zábavnější, protože zde hraje již větší množství hráčů, než ve variantě předchozí.

2)   podle operátora hry

Operátorů je v České republice celkem 26. Jde vlastně o člověka, či skupinu lidí, kteří hru vytvořili a jsou za ni patřičně zodpovědní. Jsou to lidé, na kterých záleží nejen prostředí, ale i téma hry, obtížnost, či motiv.

3)   podle místa, na kterém se hra hraje

Hra se vyskytuje na území ČR v několika verzích (článek, kde je o exit games psáno z pohledu lidé, kteří tyto hry zažili). Nejvíce únikových místností nachází v hlavním městě, Praze, ale nemalé množství je obsaženo i v menších městech jako je například Brno, Zlín, či Český Krumlov.

Hned v Brně jsou hned tři možnosti, kde si člověk může zahrát exit games. Jde například o prostředí armádní, kovbojské, nebo sklepní. Záleží pouze na týmu hráčů a jejich představách o tom, jak by jejich místnost/hra měla vypadat.

Ve Zlíně se nachází pouze jedno místo, které nabízí hraní únikových her a zahrajete si zde například hrdinu z ponorky, nebo hledače pokladu gamblerského gangu.

Český Krumlov nabízí též jednu možnost exit games. Jste ve výslechové místnosti a vaším jediným cílem je dostat se z ní ven.

V Praze je jejich počet o něco vyšší, než ve všech ostatních městech. V Praze je celkem 27 míst s možností hraní exit games a jejich motivy a témata jsou při tomto počtu více než rozličné.

Jak to tedy nakonec je?

V České republice je tedy téměř nepřeberné množství možností hraní exit games a nejde pouze o výhodu, či výsadu hlavních měst. Exit games si člověk zahraje téměř v jakémkoliv koutu České republiky. Na výběr je z několika možných variant a motivy, témata i místnosti všech her jsou velmi různorodé. Hru si tedy člověk zahraje nejen v Praze.

Na výběr je také ohromné množství témat a možností hry, takže si na své přijde úplně každý, ať už je jeho věk jakýkoliv.

Předchozí článekRychlá nebankovní půjčka
Další článekParkování u letiště Praha – kde ho najít?